Kiedy Polska złoży wniosek o środki z KPO? Premier Morawiecki podał termin
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pierwszy wniosek do Komisji Europejskiej o wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy zostanie złożony w ciągu dwóch miesięcy. Szef rządu był pytany na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, czy projekt budżetu państwa na 2023 roku został skonstruowany z uwzględnieniem środków z KPO. Zapewnił, że pieniądze "prędzej czy później dostaniemy".
2022-08-30, 13:34
- Mówienie, że Komisja Europejska wykonuje jakieś nieprzyjazne kroki w stosunku do nas wiąże się z wypowiedziami przedstawicieli KE. Wniosek nie został złożony, ale zostanie złożony w najbliższym czasie - odpowiedział Morawiecki.
Przypomniał, że aby nie opóźniać realizacji projektów z KPO, będą one prefinansowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Premier zapewnił, że rząd będzie realizował te projekty "niezależnie od wszystkiego, a pieniądze tak czy owak, prędzej czy później, dostaniemy".
Wniosek zostanie złożony w listopadzie
Odnosząc się do pytania, czy projekt budżetu na 2023 r. uwzględnia środki z KPO, szef rządu poinformował, że z budżetu państwa nie jest zakładane bezpośrednie finansowanie projektów zaplanowanych w Krajowym Planie Odbudowy. - Chyba że gdzieś jest potrzebny jakiś wkład, wsad do danego projektu - dodał.
REKLAMA
- Zakładam, że do końca października, czy na początku listopada taki wniosek zostanie złożony. Potem UE będzie miała czas na ustosunkowanie się do wniosku. Więcej będziemy wiedzieli, jak taką odpowiedź otrzymamy - powiedział Mateusz Morawiecki.
Środki unijne spoza KPO
Przypomniał, że środki unijne to nie tylko Fundusz Odbudowy na potrzeby wychodzenia gospodarek ze skutków pandemii. - Największy komponent to są wszystkie fundusze strukturalne, fundusze spójności, czyli te pieniądze, które znamy z zaangażowania w polskie drogi, ochronę środowiska, różne tego typu projekty. To jest lwia część budżetu UE. Wierzę, że część z tych środków otrzymamy pod koniec tego roku lub na początku przyszłego roku - stwierdził premier.
Posłuchaj
Posłuchaj
Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, jednak postawiła warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Te warunki to tzw. kamienie milowe, szczegółowo zapisane w aneksie do decyzji KE z pozytywną oceną polskiego KPO. Polska z Funduszu Odbudowy chce uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta, to preferencyjne, tanie pożyczki.
REKLAMA
- KE opóźnia wypłaty z KPO. Czarnecki: to próba wpływania na wynik wyborów w Polsce
- Sprawa KPO. Waldemar Buda: powinniśmy robić swoje i nie oglądać się na KE
Zobacz również: Jarosław Sellin w "Sygnałach dnia"
kp/asp
REKLAMA