more_horiz
Wiadomości

Polsce należą się reparacje od Niemiec? Sondaż przynosi jednoznaczną odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 11:17
64 procent badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. W porównaniu z badaniem z ubiegłego roku jest to wzrost o 6 punktów procentowych.
64 proc. Polaków uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne
64 proc. Polaków uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenneFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Zrealizowane jeszcze przed prezentacją raportu o polskich stratach wojennych powstałych w wyniku agresji i okupacji niemieckiej badanie pracowni Social Changes, przeprowadzone na zlecenie portalu wPolityce.pl, wskazuje, że rośnie społeczne poparcie dla roszczeń naszego kraju wobec Niemiec, związanych ze zniszczeniami i poniesionymi przez Polskę w czasie II wojny światowej" - czytamy.

Ponad 60 proc. Polaków za reparacjami

W badaniu ankietowani zostali zapytani, czy "Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne, czyli odszkodowanie za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej".

Pozytywnej odpowiedzi udzieliło 64 proc. badanych. W porównaniu z identycznym badaniem z listopada ubiegłego roku oznacza to wzrost o 6 punktów procentowych - wskazuje portal.

Według badania znacząco spadł odsetek przeciwników podnoszenia tej sprawy - taki pogląd wyraziło 16 proc. badanych. Jak zaznaczył portal, w poprzednim badaniu było to o 8 punktów proc. więcej. 20 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć", poprzednio było to 18 proc.

Z badania wynika, że wypłacenie Polsce reparacji popiera 91 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy. "Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wskaźnik ten wynosi zaledwie 34 proc. Co ciekawe, sprawę reparacji dla Polski popiera też wyraźna większość wyborców Polski 2050 - 53 proc." - czytamy.

Czytaj także:

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 8 do 11 lipca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1073 osób.

Zobacz również: Karol Nawrocki w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także