"Nie będziemy wykonywać żadnych kolejnych warunków KE". Premier o wypłacie KPO
Jeśli Komisja będzie stawiała jakieś kolejne warunki to oczywiste, że nie będziemy wykonywać żadnych kolejnych warunków, ponieważ to, na co się umówiliśmy, to wykonaliśmy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem 24, pytany o środki z KPO.
2022-09-05, 13:11
Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, jednak postawiła warunki, których spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Te warunki to tak zwane kamienie milowe, szczegółowo zapisane w aneksie do decyzji KE z pozytywną oceną polskiego KPO. Polska z Funduszu Odbudowy chce uzyskać 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne, tanie pożyczki.
Prefinansowanie inwestycji
- My, przewidując różne scenariusze, już w lutym, marcu rozpoczęliśmy procedury wewnętrzne, które idą w kierunku prefinansowania - powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier oświadczył, że może przekazać Polakom bardzo dobrą wiadomość.
- My już ruszamy z projektami Krajowego Programu Odbudowy. Wszystkie nasze działania, akumulacja kapitału, prefinansowanie, procedury są przygotowane pomiędzy Polskim Funduszem Rozwoju a poszczególnymi ministerstwami i różne projekty wkrótce już będą się rozpoczynały od konkursów - powiedział szef rządu.
REKLAMA
Dodał, że "tak, jak to było pierwotnie zaplanowane", po konkursach nastąpią przetargi i wybór wykonawców.
Posłuchaj
Bez kolejnych warunków
- Niezależnie od tego, jak długo Unia Europejska będzie próbowała ciągnąć ten spektakl, Komisja Europejska będzie zachowywała się w sposób niejasny w tej sprawie, my i tak będziemy realizować całość naszej polityki związanej z programem odbudowy po koronawirusie - podkreślił Mateusz Morawiecki.
- Ja lubię mówić precyzyjnie. Jak podzielimy sobie KPO na 6 lat to to jest ok. 20 mld zł - wyliczył. - Po naprawieniu finansów publicznych państwa jest to kwota duża, ale taka, z którą sobie spokojnie poradzimy - dodał.
- Dopłaty do ogrzewania. Premier Morawiecki: w sytuacji kryzysowej najbardziej pomagamy tym najsłabszym
- Premier Morawiecki dla Polskiego Radia: energii nie zabraknie. Nasza polityka już przynosi efekty
- Jeśli Komisja będzie stawiała jakieś kolejne warunki, to oczywiste, że nie będziemy wykonywać żadnych kolejnych warunków, ponieważ to, na co się umówiliśmy, to wykonaliśmy, i damy sobie radę spokojnie w tym kształcie naszych działań gospodarczych inwestycyjnych, biznesowych, jakie zostały teraz już wypracowane przez nas - podsumował premier.
Posłuchaj
Fundusze unijne
Polska pod koniec czerwca zakończyła negocjacje Umowy Partnerstwa. Oznacza to, że nasz kraj będzie beneficjentem około 76 miliardów euro w ramach unijnej polityki spójności.
Natomiast na początku września premier poinformował, że Polska otrzymała akceptację Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. W ramach środków unijnych do polskich rolników trafi ponad 25 miliardów euro.
REKLAMA
Według premiera główna pula środków unijnych w pierwszych transzach zacznie wpływać do polskiego budżetu na przełomie tego i przyszłego roku.
- "Zatrzymać KPO dla Niemiec". Minister Moskwa wytyka Berlinowi łamanie umowy ws. Odry
- Polska czeka na wypłatę środków z KPO, kanclerz Niemiec popiera blokowanie funduszy
fc
REKLAMA