more_horiz
Wiadomości

Polskie Pioruny dla Estonii. Szef MON podpisał umowę. "Dostawy rozpoczniemy w przyszłym roku"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 15:33
Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę z estońskim przemysłem zbrojeniowym na dostawę Piorunów. - Dostawy rozpoczną się już w przyszłym roku - poinformował. Zapewnił, że nie będą się one odbywały kosztem dostaw dla Wojska Polskiego.
Mariusz Błaszczak podpisał umowę z estońskim przemysłem zbrojeniowym na zakup Piorunów
Mariusz Błaszczak podpisał umowę z estońskim przemysłem zbrojeniowym na zakup PiorunówFoto: Twitter/@MON_GOV_PL

W środę w Skarżysku-Kamiennej podpisana została umowa między polskim i estońskim przemysłem zbrojeniowym na zakup przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Fabryka Mesko dostarczy Estonii 300 pocisków rakietowych i 100 mechanizmów startowych.

Szef MON zapewnia: bez ubytków w polskiej armii

Szef MON, który uczestniczył w podpisaniu umowy, poinformował, że dostawy przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun dla Estonii rozpoczną się już w przyszłym roku. - Chcę bardzo mocno podkreślić, że nie będą się one odbywały kosztem dostaw dla Wojska Polskiego - zapewnił.

Według Błaszczaka to, że Polska Grupa Zbrojeniowa i fabryka Mesko były w stanie zwiększyć moce produkcyjne jest dowodem, że dobra broń może być produkowana w naszym kraju w dużych ilościach. - I to jest najlepsza wiadomość, którą dzisiaj mogliśmy usłyszeć - dodał.

Podziękował załodze zakładów Mesko i całej grupie PGZ za sprawne wykonywanie zleceń kierowanych przez MON, za to, że "polski przemysł obronny jest w stanie wyprodukować skuteczną, dobrą, nowoczesną broń, która może służyć również naszym sojusznikom".

Posłuchaj
00:32 11927461_1.mp3 Wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał umowę z estońskim przemysłem zbrojeniowym na zakup Piorunów (IAR)

"Ważny dzień dla całej wschodniej flanki"

Minister obrony Estonii Hanno Pevkur podkreślił, że podpisanie umowy jest "w istocie historyczną chwilą dla Polski i Estonii, ale też historycznym momentem dla naszej współpracy bilateralnej, również współpracy naszych sektorów obrony". - Jest to w istocie bardzo ważny dzień dla całego regionu bałtyckiego, ale też całej wschodniej flanki NATO - powiedział Pevkur.

Zaznaczył, że w obliczu tego, co obecnie dzieje się w Ukrainie "naszą odpowiedzialnością jest to, aby w sposób kolektywny szybko odpowiedzieć na to, co robi Rosja". "Wiemy, że NATO robi wszystko, żeby nasze bezpieczeństwo zwiększyć, ale jednocześnie musimy zrobić wszystko, aby każdy kraj był odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo i je zwiększał w ramach odpowiedzi na obecne zagrożenia" - podkreślił minister obrony Estonii.

Czytaj także:

Polskie Pioruny

Zestawy Piorun przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych (samoloty, śmigłowce, drony). Ich wysoka skuteczność bojowa potwierdzana jest przez Ukraińców podczas walk z Rosją. W czerwcu szef MON zatwierdził umowę zwiększającą liczbę zamówionych dla Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun na 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych. 

Zobacz również: Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także