more_horiz
Wiadomości

Kradli auta za granicą i demontowali w Polsce. Członkowie gangu w rękach policji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 10:45
Współpraca Centralnego Biura Śledczego Policji z Prokuraturą Krajową doprowadziła do likwidacji gangu złodziei samochodów. Kradli oni auta za granicą, demontowali w Polsce i sprzedawali części. Policjanci ujęli cztery osoby, w tym szefa grupy. Niewykluczone, że zatrzymań będzie więcej.
CBŚP zlikwidowało gang złodziei samochodów
CBŚP zlikwidowało gang złodziei samochodówFoto: CBŚP

Jak informuje CBŚP, członkowie gangu działali głównie na terenie państw Unii Europejskiej, gdzie kradli auta, które demontowali w Polsce na części. Sprzedawano je potem za pośrednictwem internetu. Magazyn z częściami zlokalizowano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Wspólne działania CBŚP z Prokuraturą Krajową doprowadziły do ustalenia miejsca przebywania czterech osób. Odzyskano części samochodowe, m.in. silniki i elementy karoserii, które skradziono w Niemczech i Szwecji. Zabezpieczono także samochód marki mazda warty 80 tys. złotych.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty, grozi im do 10 lat więzienia. Trzem osobom grozi odpowiedzialność za udział w organizowanej grupie przestępczej i popełnienia paserstw samochodowych znacznej wartości. Dodatkowo jednej z nich przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. 

Szef grupy ukrył się na wyspie

Wśród zatrzymanych jest lider grupy, Sławomir K. "W toku postępowania ustalono, że szef grupy Sławomir K. ukrywał się w ośrodku wypoczynkowym na jednej z wysp położonej na iławskim jeziorze Jeziorak" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Mężczyźnie przez dłuższy czas udawało się uniknąć zatrzymania dzięki stosowanym środkom konspiracyjnym, przez co jego zlokalizowanie było utrudnione. Podejrzany m.in. opuszczał wyspę i wykonywał połączenia telefoniczne z dala od swojego miejsca pobytu. Dzięki zastosowaniu przez funkcjonariuszy specjalistycznych środków technicznych podejrzanego udało się namierzyć i w konsekwencji zatrzymać" - przekazała PK.

Czytaj również:

"Na wniosek prokuratora, z uwagi na obawę ucieczki, ukrycia się podejrzanego, wobec Sławomira K. sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych osób, po złożeniu przez nie wyjaśnień, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju" - dodała PK.

ms

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także