"To droga wolności, nowych szans i możliwości". Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]

2022-09-17, 18:30

"To droga wolności, nowych szans i możliwości". Otwarto kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną [WIDEO]
Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości Skowronki. Foto: PAP/Adam Warżawa

Trzy jednostki państwowe: flagowy Zodiak II należący do Urzędu Morskiego oraz Kaper 2, jednostka straży granicznej i Orkan, jednostka SAR, jako pierwsze przepłynęły przez śluzę i wypłynęły z Portu Nowy Świat na Bałtyk. Tym samym kanał stanowiący część nowej drogi wodnej z Zalewu Wiślanego na Bałtyk został otwarty.

Śluzę kanału symbolicznie uruchomił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. - Jako minister odpowiedzialny za realizację tego zadania mam honor ogłosić, że droga wodna łącząca Zalew Bałtycki z Morzem Bałtyckim została otwarta - powiedział. W uroczystym otwarciu udział wzięli między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla naszego kraju. "Dzięki niej po raz pierwszy w powojennej historii Polski będzie możliwość wpłynięcia na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej" - zaznaczył po południu w mediach społecznościowych prezydent.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że otwierany dzisiaj kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to droga wolności, nowych szans i możliwości. "Zrywamy symbolicznie, w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę, ostatnie pęta naszej zależności od Rosji" - zaznaczył szef rządu w mediach społecznościowych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wspomniał zasługi ludzi Elbląga dla budowy kanału żeglugowego. Wśród nich wymienił nieżyjącego posła PiS Jerzego Wilka.

- On już śmiertelnie chory przyjeżdżał tutaj, żeby patrzeć na postęp prac. On był naprawdę całym sercem, całym sobą zaangażowany w tę sprawę. Muszę wspomnieć Leonarda Krasulskiego szefa PiS tej ziemi i przywódcy tego środowiska. On też przez cały czas był zaangażowany i takich ludzi było dużo więcej. Ja tę sprawę podjąłem, bo związałem się z tym miastem Elblągiem i byłem można powiedzieć "listonoszem", który przenosił to do Warszawy, a potem miałem okazję, pełniąc różne funkcje, jakoś inspirować, czy używając potocznego języka, "popychać" - podkreślił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Poseł PiS Leonard Krasulski mówił z kolei, że "17 września to data, która ma już miejsce w historii". - Miejsce tragiczne, niezmiernie bolesne dla narodu polskiego. To data napaści na naród polski, która doprowadziła do faktycznego rozbioru Polski przez dwa państwa Niemcy i Związek Radziecki. Ta dzisiejsza data będzie również kojarzona ze zwycięstwem, jakie Polska odniosła w walce o suwerenność, niepodległość i samostanowienie. Nie zmarnujmy tego, doceńmy ważkość projektu zrealizowanego własnymi siłami w czasie, można powiedzieć, ostatniej szansy - podkreślił Krasulski.

Kpt. Zbigniew Sulatycki z Kowentu Morskiego wskazał, że "nie ma wolności państwa, które nie zna swojej historii". - Ta uroczystość ma kapitalne znaczenie. Mianowicie karty naszej ojczyzny są pisane sinusoidą. Ileż to razy nasi poprzednicy zrywali się, żeby Polska była krajem szczęśliwym, niepodległym. Mamy wewnętrzną siłę, serce, które tak mocno bije i się nie dajemy - podkreślił.

Otwarcie kanału żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Materiał reportera Polskiego Radia 24 Pawła Kurka:

"Polska potrzebuje przejścia przez Mierzeję Wiślaną, aby się uniezależnić od Rosji"

Wcześniej, podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda przypomniał, że pełną funkcjonalność kanał uzyska w przyszłym roku, ale - jak zaznaczył - jego najważniejszy element jest już gotowy. - Oczywiście prace będą jeszcze realizowane na ostatnim etapie inwestycji do 2023 roku, ale ten element najważniejszy, jakim jest kanał umożliwiający przepłynięcie przez obszar Mierzei Wiślanej jest gotowy, jest przygotowany, jest nowoczesny, jest wyposażony i już umożliwia działania żeglugowe. To jest, proszę państwa, wielkie zwycięstwo - mówił.

Andrzej Duda zaznaczył, że Polska nie może sobie pozwolić na bycie państwem zależnym. Podkreślał, że otwarcie Kanału Żeglugowego jest wielkim zwycięstwem wszystkich, którzy rozumieją słowo "suwerenność oraz jego znaczenie i to wewnętrzne i to zewnętrzne". Jak powiedział państwo bez kompleksów, rozumiejące swoją historię, potencjał i znaczenie, nie może sobie pozwolić na to, by ktoś inny decydował o jego ważnych, strategicznych sprawach.

Prezydent podkreślił także, że data otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest nieprzypadkowa i symboliczna. Zakończenie pierwszego etapu budowy obiektu umożliwiającego przepływ jednostek wodnych bez konieczności uzyskania zgody Rosji zbiega się z 83. rocznicą agresji Związku Sowieckiego na Polskę. Jak mówił Andrzej Duda, otwarcie tego kanału pokazuje, że jesteśmy zdolni realizować wielkie inwestycje wbrew napotykanym przeszkodom. Zwracał też uwagę na symboliczne znaczenie inwestycji.

- Od tego, by odbierać towar z największych statków mamy inne porty. Chodziło o to także, by symbolicznie ta droga była otwarta, by nie trzeba było pytać o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny, kraju, którego władze nie wahają się przed atakowaniem i niewoleniem innych. Dzisiaj jest szczególny dzień, jest 17 września. Oczywiście nie bez przyczyny wybrano tę datę - powiedział prezydent.

"Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to droga wolności i nowych szans"

Obecny na uroczystości premier Mateusz Morawiecki mówił z kolei, że Bałtyk jest wielką szansą dla Rzeczpospolitej, którą musimy wykorzystać. Jak dodał, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną jest "świadectwem woli, sprawczości, dążenia do Polski silnej, niezależnej i suwerennej". Premier zwrócił też uwagę, że dotychczas część polskiego wybrzeża była uzależniona od decyzji Rosji w kwestii przejścia statków przez Cieśninę Piławską. - My się dzisiaj pozbywamy tej figury z politycznej szachownicy - dodał Mateusz Morawiecki.

Otwarcie kanału to jednocześnie zakończenie pierwszego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. W planach jest jeszcze pogłębienie Zalewu Wiślanego i rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Całość ma być oddana do użytku w przyszłym roku

"Udowadniamy, że jesteśmy poważnym państwem"

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział podczas uroczystości otwarcia kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, że po raz kolejny udowadniamy, iż jesteśmy poważnym państwem. Dodał, że nikt nie jest w stanie nas zatrzymać w tego rodzaju inicjatywach.

Prezes PiS mówił też, że dzisiejszy dzień tworzy perspektywę czwartego portu i rozwoju Warmii i Mazur oraz Elbląga. - Trzeba to rozwijać, to jest pierwszy krok, decydujący - powiedział Jarosław Kaczyński i dodał, że jest to "kolejny akt tego, co było przez długie lata naszym marzeniem, by Polska była naprawdę niepodległa, naprawdę suwerenna i by była silnym, poważnym, liczącym się państwem".

Jarosław Kaczyński podkreślił również, że przekop przez Mierzeję Wiślaną powstał dzięki patriotyzmowi. - To był patriotyzm mieszkańców Elbląga oraz Warmii i Mazur, tych wszystkich, którzy chcieli, by ich ziemia się rozwijała, by ten w Polsce zapomniany, ale tutaj pamiętany, port elbląski, mógł być tym czwartym portem Rzeczpospolitej - zaznaczył.

Transmisja wideo i relacje z uroczystego otwarcia przejścia z Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie dostępne będą w naszych mediach społecznościowych oraz na www.PolskieRadio24.pl.

Otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Data otwarcia nowej drogi wodnej nie jest przypadkowa - 17 września to rocznica ataku ZSRR na Polskę w 1939 r. Rząd chce w ten sposób pokazać, że Polska uniezależnia się od Rosji.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma ponad kilometr długości i pięć metrów głębokości. Docelowo, po zakończeniu wszystkich prac i pogłębieniu toru wodnego do samego portu w Elblągu, będą do niego mogły wpływać jednostki o zanurzeniu do 4,5 metra, długości do 100 metrów oraz szerokości do 20 metrów.

Czytaj także:

Więcej o ogromie pracy włożonym w budowę przekopu w materiale reporterskim Pawła Kurka:

jp/pb

Polecane

Wróć do strony głównej