Premier Morawiecki: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u
Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Komitet Obrony Robotników (KOR) był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w Polskiej Republice Ludowej. - KOR był również organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność" - podkreślił szef rządu.
2022-09-23, 19:05
Premier przypomniał w mediach społecznościowych, że "dzisiaj w Belwederze, w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego jego założycieli i działaczy: Antoniego Macierewicza, Mirosława Chojeckiego i Piotra Naimskiego". "Dzięki ich odwadze i poświęceniu, represjonowani robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka oraz ich rodziny, mogli uzyskać pomoc prawną i finansową" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Kiedy powstał KOR?
Komitet Obrony Robotników (KOR) powstał 23 września 1976 r. - jest jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.
KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.
Apel do społeczeństwa
Za datę powstania KOR uznaje się 23 września 1976 roku - dzień publikacji "Apelu do społeczeństwa i władz PRL", pod którym podpisało się 14 opozycjonistów:
REKLAMA
- Jerzy Andrzejewski,
- Stanisław Barańczak,
- Ludwik Cohn,
- Jacek Kuroń,
- Edward Lipiński,
- Jan Józef Lipski,
- Antoni Macierewicz,
- Piotr Naimski,
- Antoni Pajdak,
- Józef Rybicki,
- Aniela Steinsbergowa,
- Adam Szczypiorski,
- ks. Jan Zieja,
- Wojciech Ziembiński.
Wezwanie do "przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych"
Sygnatariusze apelu informowali w nim o powstaniu KOR-u i wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.
Nieco później dołączyli do KOR-u m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.
Jesienią 1977 roku, po amnestii dla represjonowanych po wydarzeniach z 1976 roku, KOR przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Rozwinął działalność wydawniczą w drugim obiegu i miał wpływ na powstanie ośrodków oporu w wielu miastach, m.in. studenckich SKS-ów i robotniczych WZZ.
REKLAMA
Zaowocowało to wydarzeniami sierpnia 1980 roku. KSS "KOR" rozwiązał się w 1981 roku, a komunikat o jego rozwiązaniu odczytał na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" nestor Komitetu, prof. Edward Lipiński. W sumie w latach 1976-81 członkami KOR i KSS "KOR" było trzydzieści kilka osób. Wśród obecnych parlamentarzystów jest dwóch członków Komitetu - Antoni Macierewicz (poseł PiS) i senator KO Bogdan Borusewicz.
nt
REKLAMA