more_horiz
Wiadomości

Szef MON: powołujemy Komponent Ochrony Pogranicza. Wojsko wesprze Straż Graniczną

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 15:14
- Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani, postanowiłem powołać Komponent Ochrony Pogranicza w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej - mówił na Podlasiu wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Wicepremier Mariusz Błaszczak postanowił o powołaniu Komponentu Ochrony Pograniczna
Wicepremier Mariusz Błaszczak postanowił o powołaniu Komponentu Ochrony PogranicznaFoto: MON/Twitter

Wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał dokument - koncepcję Komponentu Ochrony Pogranicza. Minister obrony narodowej mówił, że swoją nazwą nowa formacja będzie się odwoływała do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza.

Szef ministerstwa obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w Kolnie, że zdecydował o powołaniu w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej Komponentu Ochrony Pogranicza. Żołnierze będą wspierać Straż Graniczną.

Przypominając, że za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, podkreślał, że sytuacja zagrożenia jest bardzo realna. Nawiązał równocześnie do ataku hybrydowego na Polskę z terytorium Białorusi, którego - jak mówił - apogeum nastąpiło jesienią ubiegłego roku. Zaznaczył przy tym, że "agresja rosyjska nie ustaje".

- Licząc się z tym, że znowu możemy zostać zaatakowani z większą siłą, postanowiłem zaakceptować koncepcję dotyczącą powołania w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej Komponentu Obrony Pogranicza - poinformował. 

- Odwołujemy się do tradycji sprzed II wojny światowej, wtedy też obok Straży Granicznej był Korpus Ochrony Pogranicza jako formacja wojskowa. Dziś w ramach WOT przystępujemy do organizacji tego Komponentu - tłumaczył.

Komponent Ochrony Pogranicza WOT ma składać się z 10 batalionów. Będzie działał w województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Przysięga wojskowa brygady obrony terytorialnej

W Kolnie szef MON uczestniczył w przysiędze wojskowej 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wręczył też wyróżnienia żołnierzom, którzy ukończyli szkolenie wojskowe z najwyższą oceną.

- Przysięga wojskowa to najważniejsza chwila w życiu żołnierza. Bardzo za to dziękuję, że nasza akcja naboru do Wojska Polskiego cieszy się takim zainteresowaniem - mówił do żołnierzy szef MON Mariusz Błaszczak.

Przysięgę w Kolnie niemal 30 ochotników. Tylko we wrześniu w szeregi 1. Podlaskiej Brygady OT wstąpiło blisko 90 żołnierzy. Dzisiejsza przysięga byłą szóstą w tym roku i czterdziestą drugą od czasu utworzenia brygady.

Czytaj także:

1. Podlaska Brygada OT

1. Podlaska Brygada OT została sformowana jako jedna z pierwszych w 2016 roku. Liczy ponad dwa tysiące żołnierzy i składa się z pięciu batalionów piechoty lekkiej oraz trzech samodzielnych kompanii.

Brygadą dowodzi pułkownik Sławomir Kocanowski.

PAP/Twitter/in./

Zobacz także

Zobacz także