more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński w Opolu: stawką przyszłorocznych wyborów parlamentarnych będzie prawda

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 18:00
- Zmieniliśmy politykę społeczną, ale także historyczną. Dbamy o bezpieczeństwo i obronność, a to dlatego, że przerwano proceder okradania naszego kraju. Zabezpieczyliśmy środki na inwestycje, które są widoczne w gminach - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Opola. - Stawką przyszłorocznych wyborów parlamentarnych będzie prawda - dodał.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Opola
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami OpolaFoto: Prawo i Sprawiedliwość/TT

Prezes PiS mówił w Opolu, że "opozycja działa w taki sposób, żeby cały czas nas atakować".

- Powinniście Państwo pamiętać opowieści z czasów PO-PSL, kiedy mówiono nam, że mamy wygrać wybory i dopiero wtedy możemy mówić, co będziemy realizować. My wygraliśmy wybory, ale druga strona nie chce tego zaakceptować - podkreślił Jarosław Kaczyński.

- My jesteśmy Polakami i chcemy nimi być. Widzimy, że Rosja i Niemcy nigdy nie chcieli silnej Polski. Ale dostrzegamy kryzys demokracji. Lewica zaczęła coraz śmielej formułować postulat, że tylko ich władza jest słuszna - dodał.

Jak mówił lider PiS, "w przeciwieństwie do naszych przeciwników nie akceptujemy kłaniania się w pas innym krajom. Dlatego ważne jest nasze zwycięstwo, ale druga strona ma dużą przewagę w mediach".

Wybory parlamentarne

Jarosław Kaczyński mówił także o nadchodzących wyborach parlamentarnych. Powiedział, że będzie to wybór między godnością a brakiem godności, między dążeniem do Polski silnej i niezależnej, a tymi, którzy tego nie chcą.

- Otóż my nie jesteśmy w stanie niestety - chciałbym, żeby było inaczej - walczyć o status mocarstwa światowego, na razie nie jesteśmy w stanie walczyć o status mocarstwa regionalnego, chociaż w pewnej perspektywie to wcale nie jest już wykluczone. Ale musimy mieć status państwa podmiotowego, poważnego, samodzielnego. Taki status dzisiaj mamy - zapewnił.

Prezes PiS dodał: "A oni chcą nam go zabrać i to też będzie stawka tych wyborów".

Oznajmił, że stawką wyborów będzie też prawda. - Czy ten zespół - nie wiem, kogo dzisiaj postawić na czele, bo kiedyś to było jasne, że "Gazeta Wyborcza", ale dzisiaj chyba TVN - otóż czy ten zespół zdoła oszukać ogromną część społeczeństwa, czy też nie zdoła. Zdoła wmówić, że białe jest czarne, czy też nie zdoła? - pytał Jarosław Kaczyński.

Wojna na Ukrainie

- Mierzymy się z kryzysem. Panuje dezinformacja, ale przede wszystkim mamy wojnę za naszą granicą. Na Ukrainie jest regularna wojna, gdzie trzeba dokonać wysiłku, by nie skończyło się to podbiciem tego wielkiego państwa - tłumaczył.

- Ukraina jest państwem zbudowanym na wartościach narodowych. Wszyscy uważali, że Kijów przegra w ciąg kilku dni. Ale oni się bronią i mają prawo do istnienia tak samo jak inne kraje - zaznaczył prezes PiS.

Jego zdaniem, gdyby dalej była prowadzona polityka "pieniędzy nie ma i nie będzie", to z całą pewnością nie było by tego wszystkiego, co zrobiliśmy. - Ale trwa kryzys wojenny. Przyjęliśmy uchodźców, którzy pracują i mają z czego żyć - stwierdził prezes Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zapewnia: węgiel na zimę będzie

- Kolejną kwestią jest sprawa węgla. Węgiel na zimę będzie, ale ważną kwestią jest cena węgla i my tu zmianę skutecznie wprowadzimy. Wprowadziliśmy stałą cenę energii elektrycznej dla rodzin, które rocznie zużyją 2000 kWh - przypomniał lider PiS.

Dodał, że "gminy dostały od rządu dodatkowe minimum 2,9 mln zł". - Te środki mogą być wydane dowolnie, ale warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej część z tych środków przeznaczyć dla osób, którym tej zimy może być trudniej - wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

Stwierdził również, że "samorządy mają obowiązek uczestniczyć w tej akcji, żeby w każdym domu było ciepło". - Samorządowcy mają do tego warunki, mają środki przekazane od rządu - podkreślił.

Reparacje wojenne od Niemiec

- Zgodnie z naszymi prawami zażądaliśmy odszkodowań od Niemiec. Pierwszego obliczenia strat Warszawy podjął się mój śp. brat Lech Kaczyński. Dziś to ponawiamy i należy nam się 6,2 bln zł, które są obliczone umiarkowanie - oznajmił lider PiS.

- Odszkodowania od Niemiec należą się Polakom. Niemcy zapłaciły reparacje około 70 państwom. Nie możemy godzić się na to, że jesteśmy gorzej traktowani. Niemcy nie są moralnym mocarstwem i to trzeba wszystkim uświadomić - dodał Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj
00:28 Kaczyński 1.mp3 Jarosław Kaczyński mówił, że wspieranie Ukrainy przez Polskę leży we wspólnym interesie obu państw, ale również w imię zasady "za naszą i waszą wolność" (IAR)

Posłuchaj
00:21 reparacje.mp3 Jarosław Kaczyński o reparacjach wojennych od Niemiec (IAR)

Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Opola:


Zobacz także: 

Zobacz także

Zobacz także