more_horiz
Wiadomości

Środki z KPO. Prezes PiS: nie ma w tej chwili żadnej realnej przeszkody, żebyśmy je otrzymali

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 11:15
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że nie ma realnej przeszkody, aby Polska otrzymała pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, gdyż wypełniła warunki, stawiane przez KE. W Polskim Radiu Wrocław prezes PiS był pytany między innymi o to, czy unijne środki są spisane na straty, a nasz kraj poradzi sobie bez nich.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Jak powiedział Jarosław Kaczyński, w tej chwili chodzi przede wszystkim o główne środki, które według oświadczeń kilku komisarzy są niezagrożone.

- Nie ma cienia podstaw, dlaczego miałyby być kwestionowane - podkreślił prezes PiS.

- Te sprawy związane z rolnictwem zostały już zatwierdzone. Jesteśmy w pierwszej siódemce państw, które uzyskały to zatwierdzenie i już niedługo będziemy mogli wystawiać rachunki. Jeżeli chodzi o KPO, to i tak podejmiemy te sprawy, które miały być załatwione z KPO, z własnych środków. A jeżeli, a wiele na to wskazuje, przyjdzie taki moment, chociaż nie wiem kiedy, być może trzeba będzie poczekać, praworządność zostanie przywrócona, ale w Unii Europejskiej, to my te pieniądze będziemy mieli - powiedział Jarosław Kaczyński.

Komisja Europejska postawiła Polsce warunki

Czytaj także:

Na początku czerwca Komisja Europejska zaakceptowała Krajowy Plan Odbudowy dla Polski, ale postawiła warunki. Ich spełnienie jest konieczne do rozpoczęcia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Te warunki to tak zwane kamienie milowe, szczegółowo zapisane w aneksie do decyzji Komisji Europejskiej z pozytywną oceną polskiego KPO.

Polska chce uzyskać z Funduszu Odbudowy 35 miliardów euro. Z tej sumy 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, a reszta to preferencyjne pożyczki.

Czytaj także:


IAR/in./

Zobacz także

Zobacz także