more_horiz
Wiadomości

Jarosław Kaczyński zapowiada dalszą współpracę gospodarczą z Ukrainą. Stawia przy tym jasne warunki

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 19:32
Jarosław Kaczyński poinformował, że rząd chce, aby po wojnie Polska i Ukraina blisko ze sobą współpracowały. Warunkiem jest - jak wskazał prezes PiS - wzięcie przez Kijów większej odpowiedzialności za historyczne zbrodnie. Lider partii rządzącej mówił o tym w Opolu podczas spotkania z mieszkańcami i sympatykami.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nakreślił wizję dalszej współpracy na linii Polska-Ukraina
Prezes PiS Jarosław Kaczyński nakreślił wizję dalszej współpracy na linii Polska-UkrainaFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

- To jest wielka regularna wojna, tam już setki tysięcy, a za chwilę być może miliony żołnierzy będą walczyły, tam używa się nowoczesnych rodzajów broni, tam trzeba dokonać wielkiego wysiłku, by to się nie skończyło podbojem wielkiego państwa. Bo Ukraina to terytorialnie państwo dwa razy większe niż Polska, ludnościowo niewiele większe, bardzo dużo straciło, choć na samym początku swojej niepodległości liczyło ponad 50 mln mieszkańców, dzisiaj to nieco ponad 40, niektórzy mówią, że mniej - powiedział Jarosław Kaczyński.

Jak zaznaczył, "nikt nie ma dziś wątpliwości, że to państwo zbudowane na podstawie narodowej, bo gdyby tego narodu ukraińskiego nie było, to nie byłoby tej obrony, nie byłoby tego heroizmu, nie byłoby tej sytuacji, której naprawdę nikt się nie spodziewał".

Niedoceniana Ukraina

Jarosław Kaczyński podkreślił, że gdy wojna na Ukrainie się zaczynała, a on był wicepremierem do spraw bezpieczeństwa, wszystkie ośrodki informacyjne świata przewidywały, że ta wojna potrwa bardzo krótko. Wspominał, że na jednej z narad usłyszał, że Kijów może się bronić jeszcze cztery dni.

- Nie został zdobyty po dziś dzień - wskazał.

Prezes PiS zaznaczył, że "wszyscy się bardzo mylili, bo nie doceniali sił ukraińskich i nie doceniali ogromnej determinacji tego narodu i tej armii".

- I ta determinacja jest najlepszym dowodem, że to jest państwo narodowe, które ma takie samo prawo do istnienia jak Rosja - oświadczył Kaczyński.

Pomoc uchodźcom

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaznaczył, że Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy w imię tradycji chrześcijańskiej, a uchodźcy zostali życzliwie powitani.

Posłuchaj
00:29 pii.mp3 Jarosław Kaczyński: Polska niechrześcijańska budowałaby obozy uchodźców (IAR)

Wskazał, że po 24 lutego do naszego kraju przybyło około 6,5 miliona Ukraińców, z czego do 3 milionów zostało.

Jarosław Kaczyński mówił również, że wspieranie Ukrainy przez Polskę leży we wspólnym interesie obu państw, ale również w imię zasady "za naszą i waszą wolność".

Podkreślił, że jakikolwiek związek państwowy byłby niekorzystny, ale niepodległa Ukraina powinna wstąpić do Unii Europejskiej i NATO. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił również, że podstawą przyjaźni powinna być prawda historyczna, dopuszczenie do ekshumacji polskich ofiar ludobójstwa, powiedzenie prawdy o Wołyniu oraz zaprzestanie czczenia ukraińskich zbrodniarzy.

Posłuchaj
00:28 pi1.mp3 Jarosław Kaczyński o polskiej pomocy dla Ukraińców (IAR)

Spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Opola:

Czytaj także:

fc/IAR/PAP

Zobacz także

Zobacz także