more_horiz
Wiadomości

Rząd wyraził zgodę na połączenie PGNiG i PKN Orlen. "Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 23:22
Rada Ministrów wyraziła zgodę na połączenie spółek PGNiG oraz PKN ORLEN - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów po poniedziałkowym posiedzeniu rządu.
Rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen
Rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN OrlenFoto: PKN Orlen

"Rada Ministrów wyraziła dzisiaj (poniedziałek - red.) zgodę na połączenie spółek GK PGNiG i PKN ORLEN" - napisał na Twitterze wicepremier Jacek Sasin.

Jak wskazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, połączenie obu firm będzie elementem procesu konsolidacji spółek polskiego sektora paliwowo-energetycznego obejmującej ORLEN, LOTOS oraz PGNiG. Wiodącą rolę w tym procesie będzie miał ORLEN. Rozwiązanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji geopolitycznej - oceniono.

Według KPRM, postępująca transformacja energetyczna na świecie stanowi duże wyzwanie dla spółek sektora paliwowo-energetycznego, gdyż zakłada stopniowe odchodzenie od węglowodorów i paliw konwencjonalnych na rzecz nowych i bardziej zrównoważonych źródeł energii. W konsekwencji, spółki sektora zmuszone są do szukania nowych, perspektywicznych obszarów biznesowych, które będą w stanie zagwarantować im możliwość długoterminowego rozwoju.

Rząd wyraził zgodę na połączenie spółek PGNiG i PKN Orlen

Dzięki konsolidacji sektora paliwowo-energetycznego, powstanie silny polski koncern multienergetyczny, z wiodącą rolą ORLEN. Wykorzystując efekt synergii, będzie on zdolny do sprostania wyzwaniom transformacji energetycznej oraz konkurowania na rynku z europejskimi i światowymi firmami. Nowy koncern stanie się największą spółką w Europie Środkowo-Wschodniej - dodano.

Jak wskazano, polski koncern multienergetyczny postawi na dywersyfikację prowadzonej działalności i utrzymanie konkurencyjności w długim terminie. W perspektywie 2030 r. koncern może stać się jednym z największych zintegrowanych producentów petrochemii w Europie.

Czytaj także:

Zobacz także: Jacek Sasin w Programie 1 Polskiego Radia

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także