Ustawa Prawo pocztowe. Senat uchwalił pilny rządowy projekt nowelizacji

2022-09-27, 15:43

Ustawa Prawo pocztowe. Senat uchwalił pilny rządowy projekt nowelizacji
Senat uchwalił pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo pocztowe. Foto: Shutterstock.com/Fotokon

Senat uchwalił pilny rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo pocztowe. Nowelizacja zmienia dotychczasowy mechanizm finansowania tak zwanego kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Operatorem wyznaczonym do świadczenia takich usług do końca 2025 roku jest Poczta Polska. 

W głosowaniu w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo pocztowe za było 88 senatorów, przeciw - jeden, a pięciu wstrzymało się od głosu. 

Nowelizacja zmienia dotychczasowy mechanizm finansowania tak zwanego kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. Operatorem wyznaczonym do świadczenia takich usług do końca 2025 roku jest Poczta Polska, która może otrzymać rekompensatę, gdy świadczenie usług powszechnych w danym roku przyniosło stratę.

Obecne przepisy przewidują, że rekompensata powinna być finansowana z wpłat operatorów pocztowych przekazywanych na fundusz kompensacyjny. Nowela zakłada, że rekompensata będzie wypłacana z budżetu państwa.

Ustawa Prawo pocztowe a przesyłki kurierskie

Ponadto nowela dostosowuje przepisy do przemian zachodzących na rynku usług pocztowych. Zaproponowane rozwiązania obejmują m.in. zmianę definicji przesyłki kurierskiej (uwzględniającą jej obsługę za pomocą tzw. paczkomatów), nadanie mocy dokumentu urzędowego wydrukowi potwierdzenia nadania pobranego samodzielnie z systemu teleinformatycznego operatora wyznaczonego i wprowadzenie elektronicznej formy udzielania pełnomocnictwa pocztowego. Zwiększone mają być prawa odbiorców w procesie doręczeń (m.in. usankcjonowanie praktyki uzgodnienia miejsca doręczenia z odbiorcą - np. w ramach przekierowania przesyłki). Wprowadzono też zmiany zasad postępowania z przesyłkami niedoręczalnymi. 

Jak zaznaczono, celem jest upowszechnienie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, uelastycznienie mechanizmów obsługi nadawców i odbiorców, a także obniżenie kosztów działalności operatorów pocztowych.

Ustawa trafi teraz do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Czytaj także:

IAR, PAP

ASP/KOZ


Polecane

Wróć do strony głównej