more_horiz
Wiadomości

W Gdyni trwa XIV Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Twórca NNW: ostatnie świadectwa bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 15:04
Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, a także reportaży radiowych i wideoklipów - to główne wydarzenia XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (NNW), który rozpoczął się w Gdyni. 
Rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
Rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNWFoto: FB/@festiwal.filmowy.nnw

Tematyka konkursowych prac to różnorodne drogi do wolności oraz zmagania z totalitaryzmami. W ponad dwieście festiwalowych wydarzeń wpisują się również pokazy specjalne, debaty oraz spotkania ze świadkami historii.

"Ostatnie świadectwa bohaterów"

Jak podkreślił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski, "publiczność będzie mogła wsłuchać się w ostatnie świadectwa bohaterów, przyjrzeć się historii nie tylko Polski, lecz także innych krajów". Zaznaczył, że prezentowane filmy pokazują drogę do wolności zarówno Polski, jak i Czech, Węgier czy też Gruzji.

Wskazał, że twórcy przysyłają też opowiadające o poszukiwaniu tożsamości prace z Australii, Wenezueli czy z Japonii. Twórca Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci zwrócił również uwagę na duże zainteresowanie imprezą ze strony branży filmowej z Włoch, Czech, Gruzji czy Chorwacji.

Wśród filmów fabularnych znalazły się takie produkcje jak: "Niepokonany" w reżyserii Barry'ego Levinsona - o polskim Żydzie i bokserze walczącym w Auschwitz - czy "Mauretańczyk" w reżyserii Kevina Macdonalda z Jodie Foster i Benedictem Cumberbatchem w obsadzie.

Zobaczyć będzie można także kino kameralne, m.in.: film "Krystof" o mrocznych czasach stalinizmu w Czechosłowacji, ukraiński dramat wojenny "Snajper", chorwacki "Szósty autobus" o oblężeniu Vukovaru. Wśród polskich propozycji fabularnych znalazły się takie produkcje jak: "Orlęta Grodno '39", "Lokatorka" i "Śmierć Zygielbojma".

O szczegółach korespondent Polskiego Radia Karol Darmoros:

Posłuchaj
00:53 11964185_1.mp3 W Gdyni rozpoczął się XIV Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 

"Mroczne czasy komunizmu"

- W konkursie dokumentów międzynarodowych zmierzy się 26 produkcji, w tym 15 z Polski. Część z nich opowiada historię krajów naszego regionu - zaznaczył przewodniczący jury konkursu, krytyk filmowy Mateusz Werner. Dodał, że dokumenty z państw byłego bloku wschodniego pokazują mroczne czasy komunizmu i drogę do wyzwolenia, a także wydarzenia z historii najnowszej. - Wojna w byłej Jugosławii, wojna domowa, atak Rosji na Gruzję w 2008 roku czy na Ukrainę w 2014 roku, protesty na Majdanie, to wątki, które przewijają się w tych filmach - powiedział.

W ramach konkursów filmów dokumentalnych i pokazów specjalnych publiczność w trakcie czterech festiwalowych dni obejrzy produkcje m.in. z USA, Norwegii, Japonii, Wenezueli, Niemiec, Francji, Litwy, Włoch, Iranu czy Estonii. Wśród nich znalazły się takie propozycje jak japoński dokument opisujący walkę o szacunek dla przodków - Ajnów czy włoski o największym procesie mafii.

Czytaj więcej:

Festiwal NNW to nie tylko projekcje filmowe, ale także dyskusje, spotkania z twórcami i świadkami historii, wystawy, koncerty, spektakle. Wydarzenia odbędą się w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Muzeum Marynarki Wojennej i Klubie Riviera. Wstęp jest bezpłatny. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych mierzy się 15 produkcji, a w konkursie dokumentów polskich - 36 obrazów. Nagrodzone zostaną też dokumenty radiowe. Do konkursu zakwalifikowano 17 prac.

Patronami medialnymi festiwalu są Polskie Radio i Polskie Radio 24.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Karol Darmoros/nt/kor

Zobacz także

Zobacz także