more_horiz
Wiadomości

Oświadczenie MSZ ws. referendów na Ukrainie. Resort wzywa do nieuznawania ich "wyników"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 18:44
Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępia tak zwane referenda zorganizowane przez Rosję na okupowanych przez nią terenach Ukrainy. Resort spraw zagranicznych opublikował oświadczenie w tej sprawie.
MSZ potępia organizację przez Rosję nielegalnych referendów i wzywa do nieuznawania ich wyników
MSZ potępia organizację przez Rosję nielegalnych "referendów" i wzywa do nieuznawania ich wynikówFoto: PAP/EPA/STRINGER

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych jednoznacznie i zdecydowanie potępia organizację przez Rosję nielegalnych "referendów", mających na celu aneksję części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, tymczasowo okupowanych przez Rosję" - napisano w komunikacie.

Działania Rosji

Jednocześnie MSZ wzywa społeczność międzynarodową, aby nie uznawała tych głosowań, nazywając je "pseudo-referendami". "W żadnym stopniu nie mogą one odzwierciedlać woli mieszkańców tych regionów, nierzadko siłą zmuszanych do udziału w głosowaniu" - czytamy w oświadczeniu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stoi na stanowisku, że działania Rosji są sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa międzynarodowego. Wzywa też do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tak zwanych referendów.

MSZ zapewnia też, że wspiera suwerenność i nienaruszalność terytorialną Ukrainy. "Będziemy nadal wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz wyzwolenia tymczasowo okupowanych przez Rosję terytoriów tak długo, jak będzie to konieczne. Ukraina ma suwerenne prawo do obrony i odzyskania pełnej kontroli nad swoim terytorium" - napisano w oświadczeniu MSZ.

Czytaj także:

dz/koz/IAR

Zobacz także

Zobacz także