more_horiz
Wiadomości

Posiedzenie Sejmu. Posłowie zagłosują m.in. w sprawie cen energii i przedłużenia kadencji samorządów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 01:52
O godzinie 9.00 rozpocznie się drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie mają zająć się między innymi projektem ustawy, która zakłada przedłużenie kadencję samorządów do kwietnia 2024 roku. Zdecydują też o przyszłości projektów związanych z cenami energii.
Dziś kolejny dzień posiedzenia Sejmu
Dziś kolejny dzień posiedzenia SejmuFoto: Twitter/@KancelariaSejmu

Podczas czwartkowego posiedzenia posłowie wysłuchają między innymi informacji bieżącej na temat "konsekwencji podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i węgla dla osób prywatnych, samorządów, przedsiębiorców oraz szkół, placówek kultury i ochrony zdrowia". Wnieśli o to posłowie Koalicji Obywatelskiej. Punkt ten rozpocznie się o 16.30.

Izba zajmie się też projektem uchwały w sprawie podjęcia działań zmierzających do zaprzestania wydawania wiz dla Rosjan. Sejm rozpatrzy także projekt uchwały upamiętniający setną rocznicę utworzenia w Wolnym Mieście Gdańsku Klubu Sportowego Gedania.

Kadencja samorządów i zamrożenie cen prądu

Sejm przeprowadzi też głosowania, między innymi nad projektem ustawy przedłużającą kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego do dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Posłowie będą też głosować nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przewiduje ona między innymi zamrożenie cen prądu w 2023 roku na poziomie z tego roku.

Czytaj również:

Projekt ws. pomocy dla firm energochłonnych

Izba ma też głosować nad pilnym rządowym projektem ustawy w sprawie pomocy dla firm energochłonnych. Wprowadza on możliwość przyjęcia przez Radę Ministrów programów mających na celu udzielenie wsparcia finansowego przedsiębiorcom, których działalność jest zagrożona w związku z dynamicznym wzrostem kosztów energii.

Niewykluczone, że posłowie będą głosować nad projektem nowelizacji Prawa energetycznego. Przewiduje zniesienie obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży energii elektrycznej przez giełdę energii. Obowiązek dotyczy przede wszystkim wytwórców energii elektrycznej z węgla i gazu.

ms, IAR

Zobacz także

Zobacz także