Projekt wydłużający kadencje samorządowców. Teraz zajmie się nim sejmowa komisja
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt wydłużający o pół roku kadencję jednostek samorządu terytorialnego. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przygotowali przepisy, uzasadniają je zbiegiem terminu wyborów samorządowych z parlamentarnymi na jesieni przyszłego roku.
2022-09-28, 15:18
Tomasz Ławniczak z Prawa i Sprawiedliwości powiedział podczas debaty sejmowej, że przeprowadzenie wyborów samorządowych i parlamentarnych w podobnym terminie mogłoby doprowadzić do chaosu organizacyjnego.
Tłumaczył, iż znaczna część społeczeństwa mogłaby się pogubić w tym, kto kandyduje do jakiego organu. Dodał, że część osób mogłaby kandydować do parlamentu i samorządów. Wyjaśnił, że uniemożliwiłoby to też zachowanie ciszy wyborczej w wyborach samorządowych, gdyż w tym samym czasie w wyborach parlamentarnych prowadzona byłaby kampania.
Przesunięcie terminu wyborów
Koalicja Obywatelska i Lewica złożyły wniosek o odrzucenie projektu po pierwszym czytaniu. Poseł klubu KO Waldy Dzikowski stwierdził, że przesunięcie terminu wyborów samorządowych sprawi, iż będą kolidowały z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które są zaplanowane na wiosnę 2024 roku. W jego ocenie PiS kieruje się w tej sprawie wyłącznie własnym interesem partyjnym.
Zgodnie z projektem PiS premier będzie musiał ogłosić termin wyborów samorządowych między 30 grudnia 2023 roku a 30 stycznia 2024 roku.
REKLAMA
- Przedłużenie kadencji samorządów. Prawo i Sprawiedliwość złożyło wniosek
- "Techniczna konieczność". Prezes PiS zapowiada ustawę o przesunięciu wyborów
- "Nota dyplomatyczna do Niemiec jest w fazie zaawansowanych przygotowań". Wiceszef MSZ o reparacjach
Zobacz także: Stanisław Szwed w "Sygnałach dnia"
IAR/es
REKLAMA