more_horiz
Wiadomości

Rosja wykorzystuje wpis Sikorskiego. W sieci znów zawrzało. "Mózg PO przebił się na fora międzynarodowe"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 10:48
W sieci znów głośno o wpisie Radosława Sikorskiego na temat awarii gazociągów Nord Stream. Wszystko za sprawą rosyjskiego dyplomaty, który użył tweeta jako argumentu podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. "»Mózg« PO przebił się na fora międzynarodowe. Gratulujemy sławy"; "To powinien być koniec kariery Sikorskiego!" - tak między innymi sprawa komentowana jest w mediach społecznościowych. 
W sieci fala komentarzy ws. wpisu Sikorskiego
W sieci fala komentarzy ws. wpisu Sikorskiego Foto: Twitter/@sjastrzebowski/@SamPereira_/@D_Tarczynski

Podczas piątkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa przedstawiciel Rosji w ONZ podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis nt. awarii gazociągów Nord Stream. Polski europoseł kilka dni temu zasugerował, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone. "Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)" - napisał b. szef MSZ, zamieszczając zdjęcie wycieku na Morzu Bałtyckim. Rosyjski dyplomata podczas obrad pokazał wydrukowany tweet.

W sieci znów głośno o Sikorskim. "To powinien być koniec jego kariery"

Epizod ten sprawił, że w mediach społecznościowych ponownie posypały się komentarze dotyczące kontrowersyjnego wpisu Sikorskiego. Sprawę komentują politycy, zwłaszcza partii rządzącej, która w zachowaniu europosła widzi zagrożenie dla bezpieczeństwa i podkopywanie jedności transatlantyckiej. Głos zabrali m.in. przedstawiciele resortu spraw zagranicznych.

"Przedstawiciel Rosji w ONZ z satysfakcją powołuje się na wpis Radosława Sikorskiego dla celów szerzenia rosyjskiej propagandy. W ten sposób »mózg« PO przebił się na fora międzynarodowe. Gratulujemy sławy" - napisał na Twitterze wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. 

"Trwa Rada Bezpieczeństwa ONZ. Człowiek Putina podziękował w imieniu Rosji Radosławowi Sikorskiemu za wskazanie USA jako winnych zniszczeń gazociągu Nord Stream. To są podobno ci dyplomatyczni geniusze, którzy dbają o znakomity wizerunek Polski na arenie międzynarodowej" - skomentował Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów.

Według europosła PiS Dominika Tarczyńskiego "to powinien być koniec kariery Sikorskiego". "Czekam na reakcje Tuska" - dodał polityk. "Symbol upadku PO" - dodał w kolejnym tweecie. 

"Towariszcz Sikorski, spasibo ot serdca"

Sprawę komentują też publicyści. Szef portalu tvp.info Samuel Pereira napisał: "Rosja dziękuje i cytuje Sikorskiego. Wcześniej powielała propagandę Donalda Tuska nt. ukraińskiego zboża, a Siergiej Ławrow powtarzał insynuacje Romana Giertycha i Tomasza Lisa o tym, że Polska planowała rozbiór Ukrainy". W kolejnym tweecie dodał krótko: "obciach". 

Dziennikarz TVP Daniel Liszkiewicz przypomniał z kolei wypowiedź Donalda Tuska, który powiedział, że z "ekstrawagancji" Sikorskiego "nie ma co robić wielkiej polityki". Tymczasem do sprawy odniósł się Departament Stanu USA, a później kwestię podniesiono na forum ONZ. 

"Dla nas Polaków haniebne jest to, że Rosja w ONZ powołuje się na byłego szefa MSZ w polskim rządzie - R. Sikorskiego" - napisała dziennikarka Marzena Paczuska.

"Towariszcz Sikorski, spasibo ot serdca" - to z kolei wpis Sławomira Jastrzębowskiego z Salonu24. Wielu komentatorów dodało do swoich wpisów fragmenty po rosyjsku lub ironiczne "podziękowania dla Radka" zapisane w cyrylicy. 

Czytaj także:

Twitter/kp/pp/kor

Zobacz także

Zobacz także