Jak kształtują się ceny energii w UE? Ministerstwo klimatu: Polska kolejny dzień z najtańszą energią
Wiceminister klimatu i środowiska Anna Trzeciakowska zamieściła w mediach społecznościowych mapę ukazującą kształtowanie się cen energii w Europie na rynku dnia następnego. W poniedziałek, 3 października, ceny w Polsce są najniższe w Europie.
2022-10-03, 10:31
Na rynku europejskim szybują ceny energii. Jak radzi sobie Polska na tle innych państw? Wiceminister klimatu i środowiska Anna Trzeciakowska poinformowała na Twitterze: "kolejny dzień z najniższymi w Unii Europejskiej cenami energii na rynku dnia następnego".
Polska na tle państw UE
"Blisko 2 razy taniej niż w Szwecji i ponad 3 razy taniej niż we Włoszech i Holandii. Nie zwalniamy tempa i pracujemy w ministerstwie, żeby ceny w Polsce były stabilnie niskie dla wszystkich, w tym w kontraktach terminowych na 2023 rok" - zapewniła wiceszefowa resortu.
Na zamieszonej we wpisie grafice widać, że w dniu 3 października cena w Polsce sięga 103 euro, w Niemczech jest to 209 euro, w Czechach - 227 euro, w Słowacji - 241 euro, we Francji - 287 euro, we Włoszech - 332 euro, a w Grecji - 369 euro. Litwa, Łotwa i Estonia mają ceny wahające się między 270 a 276 euro.
- Spotkanie unijnych ministrów ws. cen energii. "Musimy podjąć bezprecedensowe działania"
- Częściowe zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych. Sejm przyjął ustawę
Wpływ obniżenie cen energii mają m.in. warunki pogodowe. Silny wiatr zwiększa wytwarzanie energii przez farmy wiatrowe, a spotowe ceny energii spadają.
W komentarzach eksperci wskazują, że należy zwrócić uwagę na badania porównujące siłę nabywczą. Pod tym względem Polska plasuje się na dużo niższej pozycji niż kraje zachodnioeuropejskie.
Zobacz również: Anna Moskwa w "Salonie politycznym Trójki"
Twitter/kp
REKLAMA