Pogrzeb komunistycznego propagandzisty Jerzego Urbana. Wśród uczestników Kwaśniewski i Michnik. Byli też protestujący

2022-10-11, 16:23

Pogrzeb komunistycznego propagandzisty Jerzego Urbana. Wśród uczestników Kwaśniewski i Michnik. Byli też protestujący
Duże emocje i protest podczas uroczystości pogrzebowych Jerzego Urbana. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jedni przyszli pożegnać Jerzego Urbana, drudzy przynieśli portrety ks. Stefana Niedzielaka, ks. Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka. Osoby brutalnie zamordowane przez komunistyczny reżim, którego Urban był twarzą oraz współtwórcą. Rzecznik władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, co też wzbudziło wiele kontrowersji.

Ceremonia pogrzebowa Jerzego Urbana rozpoczęła się około godz. 13 w Warszawie. Urna z prochami zmarłego została pochowana w grobie rodzinnym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. W uroczystości wzięli udział bliscy Jerzego Urbana, ale również były prezydent Aleksander Kwaśniewski i Adam Michnik redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". 

Na miejsce przybyli też przeciwnicy rzecznika władz PRL. Przynieśli ze sobą portrety ks. Stefana Niedzielaka, ks. Jerzego Popiełuszki i Grzegorza Przemyka. Były też transparenty z napisami: "Goebbels Urban padł, kolej na innych oprawców".

Jerzy Urban zmarł w wieku 89 lat. Był redaktorem naczelnym "Tygodnika Nie". W latach 1981–89 jako rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL, współtworzył propagandę stanu wojennego   

"Symbol najczarniejszych lat w najnowszej historii Polski"

Historyk Piotr Dmitrowicz na antenie Polskiego Radia 24 mówił o Urbanie, że "to człowiek, który stał się symbolem najczarniejszych lat w najnowszej historii Polski".

- Od momentu wprowadzenia stanu wojennego, przez juntę Jaruzelskiego, aż po rok 1989. Obok Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego odpowiada za to, co się działo, tym bardziej że był propagandową twarzą tego sytemu - zaznaczył.

Przypomniał, że  Urban jako rzecznik władz PRL "nie tylko występował na konferencjach, ale własnym piórem pod pseudonimem pisał rzeczy potworne, haniebne, o seansach nienawiści czy czarnych mszach odprawianych przez ks. Popiełuszkę. Kolejna kwestia to sprawa śmierci Grzegorza Przemyka, propagandowa osłona milicjantów, którzy zakatowali na śmierć 19-letniego maturzystę".

- Jest czymś niebywałym, że próbuje się to niuansować - podsumował.

Pikieta podczas pogrzebu Jerzego Urbana Pikieta podczas pogrzebu Jerzego Urbana

Premier Morawiecki o "potworności Urbana"

Do śmierci Jerzego Urbana i niektórych głosów gloryfikujących jego postać odniósł się też w swoim podcaście premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował, że osobiście dołoży starań, by Urban "doczekał się uczciwej opowieści na swój temat". - Uczciwej, a więc takiej, która obnaża jego potworność - podkreślił szef rządu.

Czytaj także:

Zobacz: Andrzej Rozenek (PPS) w Polskim Radiu 24

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej