more_horiz
Wiadomości

"Musimy działać i zacieśniać współpracę cyfrową". Premier o cyberbezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 13:55
Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas otwarcia szczytu cyfrowego CEE Digital Summit 2022 wskazał, że "współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej jest koniecznością". Dodał, że przez agresywne działania Rosji tę współpracę trzeba zacieśniać.
Premier: współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa jest koniecznością
Premier: współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa jest koniecznościąFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Szef rządu w liście do uczestników trzeciej edycji CEE Digital Summit 2022 odbywającego się w czwartek w Warszawie zwrócił uwagę, że nowożytne wojny toczą się na lądzie, morzu i w powietrzu, a wojny naszych czasów toczą się w cyberprzestrzeni.

"Wojna w Ukrainie pokazała, że rosyjską armię można pokonać, ale żeby pokonać Rosję, trzeba pokonać jedną z największych na świecie armii internetowych trolli" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Cyberbezpieczeństwo w naszym regionie

Jak dodał, to wszystko sprawia, że współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej jest koniecznością. "To już nie tylko kwestia ochrony przed dezinformacją, stawką jest odporność na ataki hybrydowe, które mogą paraliżować krytyczną infrastrukturą państw" - wyjaśnił.

Według premiera metody agresora się zmieniły, ale cele pozostają takie same, czyli podział społeczeństw, rozbijanie sojuszy i zachwianie rynków. Jak zaznaczył, region Europy Środkowo-Wschodniej jest szczególnie narażony na tego typu agresję. "Z tego powodu musimy działać i zacieśniać współpracę cyfrową" - zaznaczył.

Jak ocenił, kluczowa jest nie tylko współpraca między rządami, ale też platformami internetowymi. "Cyberbezpiecześntwo to gra zespołowa, bez zaufania budowanego poprzez solidarne działanie nie zdołamy przeciwstawić się napływowi dezinformacyjnych treści" - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dodał, że dziś Europa Środkowo-Wschodnia jest zjednoczona jak nigdy i zdeterminowana do współpracy. "Jestem pewien, że to tylko preludium do dalszej współpracy w czasie pokoju, zwłaszcza że przed nami szereg wyzwań m.in. z rozwojem sieci 5G" - zaznaczył szef polskiego rządu.

CEE Digital Summit 2022 jest spotkaniem branży cyfrowej z krajów Inicjatywy Trójmorza, organizowanym przez Związek Cyfrowa Polska i koalicję CEE Digital Coalition.

Czytaj także:

dz/PAP

Zobacz także

Zobacz także