more_horiz
Wiadomości

"Nie godził się na komunizm". Wernisaż w 10. rocznicę śmierci Janusza Krasińskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 23:11
W warszawskiej Galerii Kordegarda odbył się wernisaż wystawy poświęconej życiu i twórczości Janusza Krasińskiego. Ekspozycję otwarto w przededniu 10. rocznicy śmierci pisarza.
Wernisaż wystawy poświęconej J. Krasińskiemu w Galerii Kordegarda
Wernisaż wystawy poświęconej J. Krasińskiemu w Galerii KordegardaFoto: Twitter/MKiDN

Wystawa zatytułowana "Janusz Krasiński - przeciw milczeniu" będzie dostępna dla zwiedzających przez najbliższy miesiąc. Przygotowało ją Muzeum Literatury w Warszawie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Jednym z pierwszych gości był wicepremier i minister kultury, profesor Piotr Gliński, który powiedział, że Janusz Krasiński jest jednym z najważniejszych polskich pisarzy okresu powojennego. Przypomniał, że jako młody człowiek został osadzony w niemieckich obozach, a następnie komunistycznych więzieniach w okresie stalinizmu.

- Człowiek, który zaczął pisać w więzieniach, a po wojnie był trochę na marginesie - przypomniał minister. - Na pewno nie był w mainstreamie kultury, chociaż później został także przewodniczącym Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - chyba przede wszystkim dlatego, że nie godził się na komunizm. Był człowiekiem bardzo jednoznacznym, jeżeli chodzi o doświadczenia obu totalitaryzmów, które opisywał - podkreślił wicepremier.

Profesor Gliński dodał, że Janusz Krasiński jako "prawdziwy humanista" starał się wyciągać pozytywne wnioski pomimo swoich trudnych doświadczeń. - Nawet w tak strasznych czasach, jak hitleryzm i komunizm, można ocalić człowieczeństwo. Pewne zasady są podstawowe, niezmienne, dążenie do prawdy, a także wątki egzystencjalne związane z polską kulturą i oporem przeciwko totalitaryzmowi. To było coś bardzo ważnego w jego twórczości - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Szczegóły ekspozycji

Kurator wystawy i kustosz Muzeum Literatury w Warszawie, Maria Dorota Pieńkowska wyjaśniła, że ekspozycja składa się z dwóch części - zewnętrznej, która na czterech tablicach prezentuje najważniejsze fakty z życia Janusza Krasińskiego. Z kolei wewnętrzna, zlokalizowana w budynku Kordegardy, to między innymi zdjęcia, fragmenty dzieł i przedmioty należące do pisarza.

- Nawet armata z biurka Janusza Krasińskiego czy jego zegarek. To nie jest ten o którym pisał po wyjściu z więzienia, ale w każdym razie przypomnienie, taka sugestia. Są również jego nagrody, na przykład statuetka Nagrody Literackiej imienia Józefa Mackiewicza, którą bardzo cenił - powiedziała Maria Dorota Pieńkowska, która odpowiada również za koncepcję i scenariusz ekspozycji.

Część eksponatów i archiwaliów pochodzi z prywatnego zbioru żony pisarza - Barbary Krasińskiej, ze zbiorów Muzeum Literatury i Instytutu Teatralnego.

Wystawa prezentuje również materiały audio zawierające wypowiedź pisarza dla Muzeum Literatury z 2012 roku oraz fragment powieści "Na stracenie", czytany przez Wojciecha Sikorę. Postać artysty przybliża też film dokumentalny "Cenzurowany życiorys" w reżyserii Joanny Żamojdo.

Czytaj więcej:

dn

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także