Sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie. Sejm uchwalił ustawę. Sprawdź szczegóły

2022-10-20, 19:01

Sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie. Sejm uchwalił ustawę. Sprawdź szczegóły
UOKiK będzie sprawdzał legalność prowadzonych składów węgla oraz ceny.Foto: Shutterstock.com/DarSzach

Sejm uchwalił ustawę o maksymalnych cenach węgla dla samorządów. Projekt ma ułatwić dystrybucję tego paliwa oraz umożliwić odbiorcom indywidualnym jego zakup po niższych cenach. Uchwalone przepisy przewidują, że gminy będą nabywać węgiel po maksymalnej cenie 1500 złotych za tonę, a następnie odsprzedawać mieszkańcom za nie więcej niż 2000 złotych.

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że samorządy same zaproponowały, że mogą zająć się dystrybucją węgla. Podkreślił, że ustawa ma ułatwić ten proces. Zaznaczył, że przystąpienie do programu jest dla samorządów dobrowolne, a uchwalone rozwiązania były konsultowane z korporacjami samorządowymi. 

Aby nabyć węgiel po cenie preferencyjnej, mieszkańcy będą musieli złożyć wniosek do gminy oraz posiadać piec zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Gmina będzie mogła prowadzić dystrybucję węgla poprzez: własne jednostki organizacyjne, wybrane spółki, np. komunalne, umowę ze składem węgla, umowę z inną gminą. Zaznaczono, że gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Z racji tego, że ma charakter pilny, izba wyższa ma 14 dni na jej rozpatrzenie.

Węgiel dla mieszkańców. W portach 4 mln ton sprowadzonego surowca

"Sygnały z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, ze strony Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich, są pozytywne. Wiemy, że około 50 procent Polaków ma już zabezpieczony węgiel na zimę. Poprzez gminy chcemy dotrzeć do pozostałej części obywateli. Oprócz portów i kopalni przygotujemy kilkadziesiąt miejsc składowania węgla w całym kraju, skąd samorządy będą mogły go odbierać" - napisał kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował też, że w polskich portach znajduje się około 4 milionów ton sprowadzonego węgla i niebawem znajdzie się on w sprzedaży.

Posłuchaj

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda mówi, że samorządy same wyszły z inicjatywą dystrybucji węgla (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz: Marta Kubiak (PiS) i Radosław Lubczyk (Koalicja Polska) w Polskim Radiu 24

IAR, PAP

asp/kor

Polecane

Wróć do strony głównej