Częściowe zaćmienie słońca w Polsce. Zobacz nagranie

We wtorek nastąpiło częściowe zaćmienie Słońca, które było można zobaczyć z całego terenu Polski. W przypadku Warszawy rozpoczeło się ono o godz. 11.14. Było to najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat.

2022-10-25, 13:05

Częściowe zaćmienie słońca w Polsce. Zobacz nagranie

Zaćmienie Słońca fazę maksymalną osiągnięło o godzinie 12.23, a zakończy się o godzinie 13.33. Maksymalna faza wyniesie 0,56. W innych rejonach naszego kraju dokładne momenty poszczególnych etapów zaćmienia mogą różnić się do kilkunastu minut w stosunku do wskazanych dla Warszawy.

WIDEO

Ogólnie zaćmienie będzie widoczne w całej Europie, z wyjątkiem południowo-zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Będzie też widoczne w północno-wschodniej Afryce, w północno-zachodniej Azji, a także w północnej części Oceanu Indyjskiego. Faza maksymalna wyniesie 0,86 w środkowej Azji.

Specjalne pokazy

Różne organizacje i instytucje astronomiczne naszykowały pokazy zaćmienia. Przykładowo Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego zapraszalo na wspólne obserwacje przy Al. Ujazdowskich 4 w Warszawie w godz. 11.00-14.00. Pokazy przygotowane były również w Toruniu: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zapraszało na parking przed swoim głównym budynkiem w godz. 11.00-14.00. Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM oraz członkowie Astronomicznego Koła Naukowego zachęcali do przyjścia na obserwacje, które były prowadzone z terenu parku przy budynku obserwatorium na ul. Słonecznej 36 w Poznaniu. Na południu Polski była okazja do obserwacji z terenu Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Pokazy były organizowane również w innych miejscowościach.

Można też oglądać transmisje internetowe, m.in. Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, Hevelianum, Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach i innych instytucji, organizacji i osób prywatnych.

REKLAMA

Czym jest zaćmienie słońca

Co powoduje zaćmienia Słońca? Mogą one wystąpić w momencie, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem i przesłoni całkowicie lub częściowo tarczę słoneczną. W takiej konfiguracji Księżyc znajduje się w nowiu, ale nie przy każdym nowiu zachodzi zaćmienie, orbita naturalnego satelity Ziemi nie jest bowiem idealnie kołowa, a na dodatek ma nieco nachylenia względem płaszczyzny orbity naszej planety.

Jest kilka rodzajów zaćmień: częściowe, całkowite i obrączkowe. Zaćmienia całkowite są najbardziej widowiskowe, ale niestety są widoczne tylko w dość wąskim pasie, a dalej od niego widzimy już tylko zaćmienie częściowe. Dla danego punktu na Ziemi zaćmienia całkowite są bardzo rzadkie. W Polsce ostatnie zaćmienie całkowite było widoczne w 1954 roku (Suwałki, Sejny), a następne będzie w 2135 roku.

Gdy tarcza Księżyca nie zakrywa całej tarczy słonecznej, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Ten rodzaj zaćmienia możemy obserwować częściej. Poprzednie zaćmienie częściowe było widoczne z terenu Polski 10 czerwca 2021 roku.

Z kolei przy zaćmieniu obrączkowym cała tarcza Księżyca przesłania Słońce, jednak następuje sytuacja, w której Srebrny Glob znajduje się zbyt daleko od naszej planety i widoczny na niebie kątowy rozmiar jego tarczy jest mniejszy niż kątowy rozmiar tarczy Słońca. Wokół ciemnej tarczy Księżyca widać wtedy jasny pierścień.

REKLAMA

***

Momenty następowania zaćmień Słońca ludzie potrafili przewidywać już w starożytności. Współcześnie zaćmienia całkowite są wielką atrakcją turystyczną i gromadzą bardzo wiele osób, które przyjeżdżają nawet z dalekich zakątków świata, aby obejrzeć to zjawisko. 

PAP/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej