Opozycja mogła zablokować PiS. Ich posłowie nie przyszli na głosowanie
We wtorek wieczorem zakończyło się posiedzenie sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, podczas którego odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o prawie oświatowym. Komisja skierowała projekt do dalszych prac, ale opozycja była blisko, by zatrzymać procedowanie. Nie zdołała, ponieważ nieobecnych było czworo posłów KO i Lewicy.
2022-10-26, 11:19
Redakcja Onet.pl wskazała, że dyskusja nad dwoma projektami obozu władzy — jeden prezydencki, a drugi złożony przez posłów PiS — trwała ponad pięć godzin. W tym czasie komisja zdecydowała o dalszym procedowaniu obu projektów łącznie.
Wcześniej komisja odrzuciła wnioski o odrzucenie projektów — zarówno prezydenckiego, jak i poselskiego — w pierwszym czytaniu. Ta sprawa – jak podaje Onet.pl – wzbudziła wiele emocji po stronie opozycji parlamentarnej.
Okazało się, że opozycja przegrała głosowanie minimalnie — 15 do 16 — a podczas głosowania nieobecnych było dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej (KO) i dwóch posłów Lewicy.
"Lex Czarnek mogło już dzisiaj pójść do kosza, ale nie... Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej i Lewicy nieobecni. Brakło właśnie tych czterech głosów!" - napisał na Twitterze Łukasz Krasoń, jeden z działaczy Polski 2050, partii Szymona Hołowni. Do swojego wpisu dołączył protokół głosowania z zaznaczonymi nazwiskami osób, które były nieobecne na głosowaniu. To Joanna Fabisiak, Maciej Lasek, a także Marcin Kulasek i Bogusław Wontor.
REKLAMA
Maciej Lasek swoją nieobecność wytłumaczył złą organizacją pracy Sejmu.
Projekt złożony przez PiS zakłada m.in. zwiększenie władzy kuratora oświaty, wymaga też przeprowadzenia przez radę rodziców konsultacji przed wprowadzeniem zajęć dodatkowych. Komisja wprowadziła poprawki ułatwiające prowadzenie edukacji domowej.
- Minister Czarnek apeluje do rektorów: nie podejmujcie pochopnie decyzji o nauce zdalnej
- Premier Morawiecki: wykształcenie to dobro, którym nauczyciele codziennie dzielą się ze swoimi uczniami
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA