more_horiz
Wiadomości

Tusk twarzą kampanii w obronie... praw pracowniczych. "To skandal", "niesmaczny żart"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 10:23
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych poprosiło Donalda Tuska o udział w kampanii Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ), która dotyczyła m.in. podniesienia niskich płac pracowników borykających się z obecnym kryzysem - podaje portal Tysol.pl. "Ciekawe, że OPZZ o wsparcie kampanii (...) poprosił akurat Donalda Tuska, który w Polsce dla wielu osób jest symbolem polityki antypracowniczej" - komentuje portal.
Tusk twarzą kampanii w obronie praw pracowniczych
Tusk twarzą kampanii w obronie praw pracowniczychFoto: flicr.com/Maciej Śmiarowski/KPRM

Inicjatorzy kampanii pod hasłem "Koniec kryzysu niskich kosztów życia: podniesienie zarobków, ulgi podatkowe!" domagają się m.in. "podniesienia płac, limitów cen za energię, wsparcia antykryzysowego na poziomie europejskim i w poszczególnych krajach, reformy funkcjonowania unijnego rynku energii i wdrażanie nowych rozwiązań w dialogu społecznym i uwzględniania stanowiska związków zawodowych".

W kampanię zaangażował się polski OPZZ, który poprosił Donalda Tuska o wsparcie inicjatywy. "Ciekawe, że OPZZ o wsparcie kampanii mającej na celu walkę o prawa pracownicze na poziomie europejskim poprosił akurat Donalda Tuska, który w Polsce dla wielu osób jest symbolem polityki antypracowniczej" - komentują tę decyzję dziennikarze portalu "Solidarności".

Dziennikarze wypominają byłemu premierowi podniesienie podatku VAT, prywatyzację służby zdrowia czy podniesienie wieku emerytalnego. "Jeśli chodzi o wynagrodzenia w sferze budżetowej, o której prawo do podwyżki w tym roku Tusk zaczął się upominać, jak przypominał ostatnio Piotr Duda, ich  «wskaźnik (…) był przez 8 lat mrożony przez koalicję PO-PSL»"– czytamy.

"Niesmaczny żart"

"OPZZ zapomniał chyba, że przed laty, wspólnie zresztą z Solidarnością, walczył z podwyższaniem przez rząd Donalda Tuska wieku emerytalnego, z wydłużeniem okresu rozliczeniowego czasu zatrudnienia czy patologią umów śmieciowych, a w 2013 roku brał udział w Ogólnopolskich Dniach Protestu, które były przeprowadzane pod hasłem «Dość lekceważenia społeczeństwa»" - czytamy.

- Dla mnie obecność Donalda Tuska w tej kampanii jest szokująca. To jakiś żart! To przecież człowiek, za którego rządów pracownicy ochrony czy firm sprzątających zarabiali po 4-5 zł za godzinę, płaca minimalna była mizerna, padało tysiące firm - powiedział cytowany przez portal zastępca przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Tadeusz Majchrowicz.

- Teraz nagle związek wykorzystuje wizerunek byłego premiera, by bronić praw pracowników, walczyć o podwyżki i godne życie dla nich. Jeśli nie jest to niesmaczny żart, to jest to naprawdę skandal - dodał.

Zobacz także:

dn/tysol/tvp/kor

Zobacz także

Zobacz także