Polska stawia na atom. Müller: planujemy budowę kilku elektrowni jądrowych
Pewne jest, że pierwszą elektrownię jądrową wybudujemy we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Temat współpracy z innymi krajami nie jest zamknięty, ponieważ w Polsce planujemy budowę kilku elektrowni - mówił rzecznik rządu Piotr Müller w wywiadzie dla portalu i.pl.
2022-10-30, 11:14
Rzecznik rząd pytany, czy amerykańska oferta była lepsza od koreańskiej, odparł, że zdaniem zespołu negocjacyjnego to najbardziej optymalna oferta. - W takich sytuacjach ocenia się technologię, koszty wykonania, terminy, mechanizmy finansowania itd. Suma ocen tych poszczególnych składników zdecydowała, że to amerykańska oferta wygrała - powiedział.
Dopytywany, czy polityka miała duży związek z tym, że rząd zdecydował się na ofertę USA, Müller powiedział: "Wiarygodność partnerów przy projektach strategicznych ma ogromne znaczenie. Sojusz polsko-amerykański w obszarze bezpieczeństwa jest niezwykle ważny. Cieszymy się, że jego kolejnym elementem będzie wspólny projekt elektrowni jądrowej".
Kolejnym partnerem Korea Południowa?
Rzecznik rządu był też pytany o wizytę wicepremiera, szefa MAP Jacka Sasina w Korei Południowej, gdzie ma prowadzić rozmowy o projekcie energetyki jądrowej, a także o ofertę francuskiej firmy EDF. W poniedziałek delegacja ma rozmawiać m.in. o koreańskiej ofercie dotyczącej budowy elektrowni atomowej w Polsce. Korea Południowa - według medialnych informacji - jako jedyna zaoferowała, że obejmie 49 procentowy udział w przyszłej inwestycji.
- Na ten moment pewne jest, że pierwszą elektrownię jądrową wybudujemy we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse. Jesteśmy otwarci na oferty w kolejnych projektach, które mogą być realizowane w Polsce. Temat współpracy z innymi krajami nie jest zamknięty, ponieważ w Polsce planujemy budowę kilku elektrowni - oświadczył Müller.
REKLAMA
Wsparcie z USA
O wyborze amerykańskiego przedsiębiorstwa Westinghouse poinformował przed dwoma dniami premier Mateusz Morawiecki. "Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear"- napisał na Twitterze szef rządu. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz Sekretarz Energii Jennifer Granholm.
Minister aktywów państwowych wicepremier Jacek Sasin zastrzegł z kolei, że to nie jest "ostatnie słowo" władz w tej kwestii. "W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski" - napisał Jacek Sasin.
Posłuchaj
Posłuchaj
- Elektrownia jądrowa w Polsce. Premier oficjalnie potwierdził realizację projektu, znamy wykonawcę
- "Kolejny etap to projektowanie". Anna Moskwa o budowie elektrowni nuklearnej w Polsce
- "Westinghouse to jedyny słuszny wybór". Rudyszyn o budowie elektrowni atomowej w Polsce
Zobacz: Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Marek Sawicki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość) i Paweł Szrot (Kancelaria Prezydenta)
REKLAMA
IAR
asp
REKLAMA