Kaliningrad. Granica polsko-rosyjska. Sprawdź najważniejsze informacje

2022-11-02, 11:30

Kaliningrad. Granica polsko-rosyjska. Sprawdź najważniejsze informacje
Przejście graniczne Bezledy-Bagrationowsk na granicy z obwodem kalingradzkim. Foto: Forum/Lukasz Dejnarowicz

Już dziś rozpoczną się prace saperów oraz żołnierzy Wojska Polskiego przy budowie tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące granicy polsko-rosyjskiej.

Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora z drutu ostrzowego o wysokości 2,5 metra. Jej budowa rozpocznie się już dziś. Jest to odpowiedź polskiego rządu na zapowiedź zwiększonej liczby lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu i groźbę nowej fali migracji z tamtego kierunku. Sprawdź najważniejsze informacje o granicy polsko-rosyjskiej.

Długość polskiej granicy z Federacją Rosyjską wynosi 232 km (w tym odcinek lądowy – 209,83 km i odcinek rozgraniczający morze terytorialne Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej – 22,21 km). Do obwodu kaliningradzkiego, w związku z zawieszeniem małego ruchu granicznego, można wjeżdżać jedynie na podstawie ważnej wizy.

Przejścia graniczne z Rosją.

Drogowe

  • Bezledy – Bagrationowsk
  • Gołdap – Gusiew (zawieszone)
  • Gronowo – Mamonowo (zawieszone)
  • Grzechotki – Mamonowo II

Kolejowe:

  • Braniewo – Mamonowo
  • Skandawa – Żeleznodorożnyj (towarowe)

* Bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską i Rosją są zawieszone.

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkich podróży do Federacji Rosyjskiej w związku z wojną na Ukrainie oraz uznaniem Polski przez władze Rosyjskiej Federacji za państwo nieprzyjazne. 

"Zwracamy uwagę na zawieszenie bezpośrednich połączeń lotniczych między Polską i Rosją oraz bardzo ograniczone możliwości podróży do/z Polski, brak lub niezwykle ograniczony dostęp do środków finansowych ulokowanych w Polsce (np. niemożność posługiwania się polskimi kartami płatniczymi), a także działania miejscowych służb, jak arbitralne zatrzymania, przeszukiwania telefonów komórkowych oraz potencjalne uniemożliwienie wyjazdu z Rosji w przypadku posiadania podwójnego obywatelstwa" - ostrzega polskie MSZ.

Również ze względu na znacznie zredukowaną liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. "W razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa, zamknięcia granic czy innych nieprzewidzianych sytuacji, ewakuacja może okazać się znacznie utrudniona lub nawet niemożliwa" alarmuje MSZ.

Więcej informacji: LINK.

Zapora na granicy

Jak mówił wicepremier Błaszczak, "zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie". - Trzy warstwy, które pozwolą na zbudowanie tymczasowej zapory - takiej, jaka była na granicy polsko-białoruskiej. To zapora o wysokości 2,5 metra, szerokości 3 metrów. Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które uchroni zwierzęta - podkreślił. Dodał też, że zapora wyposażona będzie w system perymetrii, czyli urządzęń pozwalających na dozór elektroniczny.

- Zależy nam na tym, żeby granica była szczelna. Wykorzystujemy doświadczenia nabyte w ubiegłym roku. Nie ulega wątpliwości, że ta tymczasowa zapora spowodowana ochronę granicy polsko-białoruskiej, uniemozliwiła atak hybrydowy z terytorium białoruskiego, lub też znacząco ten atak spowolniła. Dlatego też doszliśmy do wniosku, że należy taką zaporę zbudować na granicy z obwodem kaliningradzkim - wyjaśniał Mariusz Błaszczak.

dn/granica.gov.pl/

Polecane

Wróć do strony głównej