more_horiz
Wiadomości

Zapora na granicy z obwodem kaliningradzkim. Puda: to odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 09:45
Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda powiedział, że decyzja o budowie zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo Polski. Na antenie Programu 3. Polskiego Radia wskazał, że nowa zapora będzie przedłużeniem zabezpieczenia, które powstało na granicy polsko-białoruskiej.
Nowa zapora będzie przedłużeniem zabezpieczenia - mówił Puda
Nowa zapora będzie przedłużeniem zabezpieczenia - mówił PudaFoto: Twitter/Zelazna_Dywizja

Minister Puda podkreślił, że jest to odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji.

Na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie zapora z drutu ostrzowego o wysokości 2,5 metra. Jej budowa rozpocznie się już dziś. Jest to odpowiedź polskiego rządu na zapowiedź zwiększonej liczby lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej do Kaliningradu i groźbę nowej fali migracji z tamtego kierunku.

2,5 metra drutu kolczastego

Jak mówił wicepremier Błaszczak, "zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie". - Trzy warstwy, które pozwolą na zbudowanie tymczasowej zapory - takiej, jaka była na granicy polsko-białoruskiej. To zapora o wysokości 2,5 metra, szerokości 3 metrów. Od polskiej strony będzie także postawione ogrodzenie, które uchroni zwierzęta - podkreślił. Dodał też, że zapora wyposażona będzie w system perymetrii, czyli urządzęń pozwalających na dozór elektroniczny.

- Zależy nam na tym, żeby granica była szczelna. Wykorzystujemy doświadczenia nabyte w ubiegłym roku. Nie ulega wątpliwości, że ta tymczasowa zapora spowodowana ochronę granicy polsko-białoruskiej, uniemozliwiła atak hybrydowy z terytorium białoruskiego, lub też znacząco ten atak spowolniła. Dlatego też doszliśmy do wniosku, że należy taką zaporę zbudować na granicy z obwodem kaliningradzkim - wyjaśniał Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
00:22 12024400_1.mp3 Minister G. Puda o zaporze granicy z Obwodem Kaliningradzkim (IAR)

Zapora na granicy polsko-białoruskiej została zbudowana na długości około 187 kilometrów. Ma 5 i pół metra wysokości. Zabezpieczenie jest wykonane z paneli stalowych o wysokości 4 i pół metra, zwieńczone zwojem z concertiny tak, aby nie można było przejść na drugą stronę (PAP)

Czytaj także:

dn/IAR/PR3/pp

Zobacz także

Zobacz także