more_horiz
Wiadomości

Czy budowa elektrowni atomowej w Polsce zostanie zablokowana przez UE? Minister Soboń rozwiewa obawy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 11:09
Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział, że nie ma obaw, iż budowa elektrowni atomowej w Polsce zostanie zablokowana przez Unię Europejską. Dziś rząd ma przyjąć uchwałę w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Rządowy projekt energetyki atomowej przewiduje, że w Polsce powstaną dwie elektrownie atomowe
Rządowy projekt energetyki atomowej przewiduje, że w Polsce powstaną dwie elektrownie atomoweFoto: Shutterstock/Christian Schwier

W TVP1 wiceminister Artur Soboń przypomniał, że w europejskich przepisach atom jest pełnoprawnym paliwem, które może być finansowane bez przeszkód.

- W taksonomii atom jest paliwem, które może być finansowane, więc nie ma dzisiaj obaw, że takie projekty będą miały jakąkolwiek blokadę na poziomie europejskim - zapewnił polityk.

Dwie elektrownie atomowe

Rządowy projekt energetyki atomowej przewiduje, że w Polsce powstaną dwie elektrownie atomowe. Budowa pierwszej z nich ma rozpocząć się w 2026 roku, a partnerem strategicznym inwestycji ma zostać amerykańska firma Westinghouse.

Wicepremier Jacek Sasin poinformował w Programie 1 Polskiego Radia, że dziś Rada Ministrów przyjmie uchwalę w tej sprawie. Druga elektrownia, zlokalizowana w Pątnowie, ma powstać przy współpracy firmy południowokoreańskiej.

Posłuchaj
00:19 12024414_1.mp3 TVP 1: A.Soboń: nie obaw, że budowa elektrowni atomowej zostanie zablokowana przez UE - IAR

 Czytaj także:

Zobacz także: Anna łukaszewska Trzeciakowska w "Sygnałach dnia"

IAR/es/pp

Zobacz także

Zobacz także