more_horiz
Wiadomości

Kolejną elektrownię atomową w Polsce wybudują Koreańczycy? Wicepremier Sasin: mamy wspólne cele

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 11:15
Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje kolejną elektrownię atomową w Pątnowie. W Seulu podpisano listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji. Jak mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, Polska i Korea Południowa mają wspólne cele w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. Wicepremier podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego. 
Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje elektrownię atomową w Pątnowie w województwie łódzkim. W Seulu podpisano listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycji
Koncern z Korei Południowej prawdopodobnie zbuduje elektrownię atomową w Pątnowie w województwie łódzkim. W Seulu podpisano listy intencyjne w sprawie przyszłej inwestycjiFoto: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Podpisy pod pierwszym dokumentem w sprawie przyszłej inwestycji złożyły koreański koncern KNHP oraz polskie firmy ZE PAK i PGE. Wszystkie one miałyby finansować budowę. Drugi dokument podpisali wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz koreański minister handlu, przemysłu i energii Lee Chang-Yang. Rządy obu krajów deklarują bowiem wsparcie dla inwestycji.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, dlatego Polska w tym obszarze współpracuje ze strategicznymi partnerami - Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową - zapewnił polityk podczas konferencji w Seulu po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. 

Wicepremier podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę pokazała, jak ważne jest bezpieczeństwo państwa.

Szef koreańskiej spółki KHNP o współpracy z Polską

Jooho Whang zadeklarował, że zarówno jego przedsiębiorstwo, jak i koreański rząd dołożą wszelkich starań, by powiodła się budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie. Prezes KHNP podkreślił na konferencji, że rośnie znaczenie energii jądrowej ze względu na sytuację geopolityczną.

Lee Chang-Yang zapewnił z kolei, że Korea Południowa ma nowoczesną i ekonomiczną technologię budowy reaktorów jądrowych. - Jestem przekonany, że jej budowa, w terminie i przy zachowaniu budżetu, przyczyni się do polepszenia sytuacji gospodarczej Polski i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju - dodał koreański minister handlu.

Do końca roku ma powstać studium wykonalności elektrowni jądrowej w Pątnowie - poinformował wicepremier Jacek Sasin. Jak wyjaśnił, podpisanie listu intencyjnego w Seulu wyznacza dopiero początek drogi dochodzenia do realizacji tej inwestycji.

Posłuchaj
00:22 12021474_1.mp3 Jacek Sasin: jeszcze w tym roku studium wykonalności budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (IAR) 

Elektrownia atomowa w Polsce. Pierwszą wybuduje amerykański koncern

Kilka dni temu polski rząd ogłosił, że w ramach państwowego programu elektrownię atomową w Polsce zbuduje amerykański koncern Westinghouse. Koreańska inwestycja byłaby uzupełnieniem amerykańskiej. Rząd chce, aby w sumie w Polsce powstały trzy elektrownie.

Szczegóły finansowe oraz dokładna lokalizacja koreańskiej inwestycji powinny być znane do końca roku. Przedstawiciele rządu nieoficjalnie przyznają, że jest możliwe, iż pierwsze reaktory zarówno w "amerykańskiej" jak i "koreańskiej" elektrowni byłyby gotowe w 2033 roku. Polski rząd przekonuje, że postawienie elektrowni atomowych pozwoli Polsce odejść od gazu i węgla. W przyszłości energia w kraju ma być oparta na źródłach odnawialnych oraz atomie.

Współpraca z Koreą nie kończy się na atomie. Będzie produkcja broni?

Pod koniec lipca minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał kontrakt na zakup czołgów K2, haubic K9 oraz samolotów bojowych w Korei Południowej. Polska chce w przyszłości nie tylko kupować taki sprzęt, lecz także go produkować. 

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział też wcześniej dziennikarzom w Seulu, że jest szansa, by udało się to osiągnąć.

- Uzyskałem zapewnienie od pana ministra, że część dotycząca uruchomienia produkcji nowoczesnego uzbrojenia w Polsce zostanie zrealizowana po tym, jak osiągniemy zdolności produkcyjne. To wymaga oczywiście stworzenia linii produkcyjnych - mówił Jacek Sasin.

Posłuchaj
00:49 12021398_1.mp3 Seul: Koreańczycy być może zbudują elektrownię atomową w Polsce. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 

Czytaj również:

IAR

asp/jmo/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także