more_horiz
Wiadomości

Tani węgiel od samorządów. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 12:20
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy - poinformowała KPRP.  Ustawa umożliwia gminom, spółkom gminnym i związkom gminnym zakup węgla po preferencyjnych stawkach i dalszą sprzedaż mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.
Gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę
Gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonęFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Chodzi o ustawę o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. W czwartek, 27 października, Sejm przyjął część poprawek, które zgłosił do niej Senat.

Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Wniosek lub zaświadczenie

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Trzeba będzie złożyć w swojej gminie wniosek o preferencyjny zakup węgla.

Jeśli natomiast sprzedaż będzie prowadzić gmina sąsiednia lub podmiot prywatny, węgiel będzie można kupić po przedstawieniu zaświadczenia wystawianego przez wójta, burmistrza lub prezydenta o tym, że otrzymało się dodatek węglowy.

Rekompensaty dla importerów

Importerzy węgla będą z kolei mogli wystąpić o rekompensaty. Środki na ich wypłatę będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalny limit wydatków z Funduszu na rekompensaty w 2023 r. określono na 4,9 mld zł.

Zgodnie z projektem rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa będą mogły: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

Czytaj także:

"Trzykrotnie badany, trzykrotnie certyfikowany". Wiceminister klimatu o jakości węgla

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także