more_horiz

Dystrybucja węgla. Czy każda gmina może włączyć się w handel tym surowcem? Poseł PiS wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 09:36
- Ta gmina, która chce dziś włączyć się w handel węglem, ma taką możliwość, nie ma obostrzeń - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Król z PiS. Gościem audycji była też Małgorzata Prokop-Paczkowska z Nowej Lewicy.

Parlament zakończył prace nad dwoma ustawami, które mają obniżyć ceny energii i ogrzewania w Polsce. Pierwsza dotyczy zamrożenia cen za prąd, druga - dystrybucji węgla przez samorządy w stałej cenie. W ostatnich dniach nad tymi przepisami pracował Senat, a część poprawek izby wyższej przyjął Sejm. Teraz oba projekty czekają na podpis prezydenta.

W opinii Małgorzaty Prokop-Paczkowskiej z Nowej Lewicy Polacy boją się o to, jak przetrwają zimę, a rząd "nawalił", obiecując, że węgiel będzie. Rząd tymczasem ratuje się, angażując do dystrybucji węgla samorządy. W ocenie polityk część samorządów z tego powodu buntuje się, bo zostały one zaskoczone i postawione pod ścianą.

"Rząd popełnia błąd"

- A samorządy przecież nie mają odpowiedniej infrastruktury, dzięki której mogłyby ten węgiel redystrybuować. Przy sporze politycznym, który mamy, trzeba jednak pomagać, ale rząd popełnia błąd, tak jak przy 500+ rozdając pieniądze tym, którzy sami mogą sobie pomóc, bo zarabiają dużo. Opozycja musi popierać to, co rozsądne - powiedziała Małgorzata Prokop-Paczkowska z Nowej Lewicy.

Ustawa o dystrybucji węgla zakłada, że importerzy będą sprzedawali samorządom surowiec po stałej cenie, tak by na składach klienci mogli kupić węgiel w stałej cenie około dwóch tysięcy złotych. Konieczne będzie jedynie złożenie wniosku do gminy. Sejm przyjął poprawkę senatu, która wprowadza osobne dodatki węglowe dla rodzin, które mieszkają w różnych lokalach pod jednym adresem. 

"Gminy mogą się włączyć"

Zdaniem Piotra Króla z PiS, jeśli z czymkolwiek rząd ma problem, to z dużą ilością węgla i z tym, by go wywozić tak szybko, jak można by sobie tego życzyć. Przypomniał, że obecny stan prawny mówi o tym, że bez względu na to, czy jakakolwiek gmina ma swoja spółkę komunalną czy nie, to może ona zawrzeć umowę z inną gminą, która taką spółkę posiada.

- Nawet gdyby było to kilka gmin ze sobą sąsiadujących, które takiej spółki komunalnej by nie miały. Jaka by więc nie była formuła organizacyjna i jaką infrastrukturą nie dysponowałaby gmina, to po przyjęciu przez nas ustawy, każda gmina, która będzie chciała, będzie miała możliwość włączenia się do akcji dystrybuowania węgla - powiedział polityk PiS.


Posłuchaj
22:52 PR24 2022_10_28-08-06-38.mp3 Piotr Król (PiS): po przyjęciu przez nas ustawy każda gmina może włączyć się do akcji dystrybuowania węgla ("Dwie strony")

***

Audycja: "Dwie strony"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Goście: Piotr Król (PiS) i Małgorzata Prokop-Paczkowska (Nowa Lewica)

Data emisji: 28.10.2022

Godzina: 08:06 

kor 

Zobacz także

Zobacz także