Pięciolatka z Oświęcimia jest pod opieką duńskich służb, jej ojciec oczekuje na decyzję o areszcie
Pięcioletnia Mia, uprowadzona z Oświęcimia przez ojca, 25-letniego Norwega, jest pod opieką duńskich służb socjalnych. Mężczyzna jest na tamtejszym posterunku policji. Prawdopodobniej w niedzielę duński sąd zdecyduje o areszcie, a mężczyzna podejrzewany o zabójstwo matki pięcioletniej Mii będzie czekał na ekstradycję do Polski.
2022-11-06, 09:40
- Volkswagen, którym poruszał się mężczyzna wraz z dzieckiem, został zatrzymany na autostradzie w Kopenhadze. Dziewczynka, cała i zdrowa, trafiła pod opiekę duńskich służb socjalnych, a mężczyzna - na policję. Prawdopodobnie dzisiaj sąd zdecyduje o areszcie dla niego – powiedziała oficer prasowa oświęcimskiej policji Małgorzata Jurecka.
W areszcie 25-letni obywatel Norwegii, Ingebright G., będzie oczekiwał na ekstradycję do Polski. Wniosek o wydalenie przygotuje polska prokuratura. Ostatecznie o ekstradycji zdecyduje duński sąd.
Według nieoficjalnego źródła PAP, Norweg nie mieszkał na stałe w Polsce. Do partnerki i matki dziecka przyjechał do Oświęcimia pod koniec października.
Porwanie po morderstwie
Wczorajszy Child Alert był to piąty taki przypadek w Polsce.
W sobotę późnym popołudniem oświęcimska policja otrzymała zgłoszenie o martwej 26-latce. Kobietę, z ranami ciętymi, w jej mieszkaniu znalazł ojciec. Znikł 25-letni partner kobiety – Ingebright G., obywatel Norwegii, oraz ich pięcioletnia córka Mia. Wieczorem policja wydała Child Alert za dziewczynką. Ok. godz. 23 policja poinformowała, że duńscy funkcjonariusze zatrzymali pojazd, którym podróżowała dziewczynka. Zatrzymany został również ojciec pięciolatki. Mężczyzna jest podejrzewany o zamordowanie partnerki.
REKLAMA
Czym jest Child Alert
To system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka. Odbywa się to za pośrednictwem dostępnych mediów (telewizja, media społecznościowe). Program służby do szybszego i skuteczniejszego poszukiwania młodych ludzi: dzieci i nastolatków.
System Child Alert pozwala na natychmiastowe upublicznienie komunikatu z informacjami dot. zaginięcia oraz samego wizerunku dziecka. Alert ma za zadanie powiadomienie jak największej ilości osób w jak najkrótszym czasie. W Polsce system został uruchomiony w 2015 roku.
***
Po raz pierwszy tego typu system uruchomiono w 1996 roku w Stanach Zjednoczonych podczas poszukiwań dziewięcioletniej Amber Hagerman, która została uprowadzona, a następnie brutalnie zamordowana przez porywacza. W poszukiwania Amber zaangażowała się wówczas cała społeczność stanu Teksas, z którego pochodziła dziewczynka. Ta tragiczna historia stała się przyczynkiem do stworzenia programu o koncepcji ogólnospołecznego alarmu, uruchamianego w przypadkach zaginięć dzieci, w stosunku, do których istnieje podejrzenie, że ich życie może być zagrożone.
REKLAMA
PAP/IAR/in./
REKLAMA