more_horiz
Wiadomości

Prezes spółki PEJ: pierwszą i kolejne elektrownie jądrowe wybudujemy na czas

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 08:43
Prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) Tomasz Stępień powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej", że "mając dobry zespół oraz silne wsparcie właścicielskie i polityczne, jestem przekonany, że pierwszą i kolejne elektrownie jądrowe wybudujemy na czas".
Prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe: pierwszą i kolejne elektrownie jądrowe wybudujemy na czas.
Prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe: pierwszą i kolejne elektrownie jądrowe wybudujemy na czas.Foto: BearFotos/Shutterstock

Stępień był pytany m.in. o mechanizm finansowania elektrowni jądrowej i o to, czy Amerykanie przejmą udziały w PEJ. Program jądrowy przewiduje, że docelowo, po wyborze współinwestora strategicznego powiązanego z dostawcą technologii, Skarb Państwa ma utrzymać przynajmniej 51 proc. udziałów w PEJ.

Na obecnym etapie jesteśmy finansowani ze środków właściciela i tak to będzie wyglądało też w najbliższym czasie - odpowiedział Stępień. Dodał, że wypracowywanie optymalnego modelu finansowania jest procesem równoległym do fazy projektowania elektrowni.

Ostateczny model finansowania

Podkreślił, że ostateczny kształt modelu finansowania będzie konsekwencją bardzo wielu czynników. - Na tym etapie wiemy kierunkowo, że chcemy, aby udział kapitału własnego dla tego przedsięwzięcia był na poziomie 20–30 proc., a resztę chcemy sfinansować długiem. Spółka otrzymała już różne propozycje w zakresie finansowania, złożone m.in. przez stronę amerykańską. W przypadku projektów atomowych zauważamy, że istnieje taka praktyka, że kraje, które eksportują, czy to technologie, czy usługi etc., dysponują instytucjami finansującymi duże międzynarodowe przedsięwzięcia - agencjami rządowymi czy agencjami kredytów eksportowych - wskazał.

- Musimy przeanalizować wszystkie otrzymane propozycje i wybrać odpowiednią oraz zgodną z oczekiwaniami właścicielskimi strukturę finansowania - dodał. Potwierdził, że Polska otrzymała propozycje wielomiliardowego finansowania projektu przez stronę amerykańską w formie m.in. pożyczki.

Czytaj także:

"Jedna technologia"

Prezes PEJ ocenił, że wariant większej liczby partnerów inwestycji jądrowych oznacza zawsze "pewne dodatkowe wyzwania", m.in. konieczność powołania osobnej spółki celowej do realizacji każdego projektu elektrowni. -Wyobrażam sobie, że - gdyby technologia była jedna dla obu projektów - nieco więcej zadań moglibyśmy w ramach obsługi projektów, zwłaszcza od strony technologiczno-jakościowej, realizować na poziomie spółki matki. W sytuacji, w której realizowalibyśmy inwestycje w różnych technologiach, ta wspólna pula będzie bardziej ograniczona, każdy projekt będzie musiał opierać się na własnym zespole i zasobach - zauważył.

- Mając dobry zespół i silne wsparcie właścicielskie i polityczne, jestem przekonany, że pierwszą i kolejne elektrownie jądrowe w Polsce wybudujemy na czas - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE: OZE i energia atomowa to przyszłość energetyczna Polski. Włodzimierz Czarzasty o budowie elektrowni jądrowych w Polsce


PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także