more_horiz
Gospodarka

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Minister Moskwa wskazuje termin rozpoczęcia budowy

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 16:00
- Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji po posiedzeniu rządu.  Dodała, że energia jądrowa to nie tylko czysta, pewna i własna energia, "ale to także rozwój gospodarczy oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców Polski".
Rząd przyjął uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego w technologii we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse Nuclear
Rząd przyjął uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego w technologii we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse NuclearFoto: Twitter/MKiŚ

Udział energii jądrowej w miksie energetycznym

- Program rządowy Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada sześć reaktorów, łącznie do 9 GW. Program koreański prezentowany przez premiera Sasina to program dodatkowy, prywatny, ale program ważny dla bezpieczeństwa energetycznego, wnoszący dodatkowe trzy reaktory - ich szczegółowej mocy nie znam, ale będzie to przedmiotem dalszych rozmów - powiedziała minister Moskwa.

- Łącznie w miksie energetycznym planujemy, że według potencjału maksymalnego w Polsce może być do 15 GW, biorąc pod uwagę uwarunkowania środowiskowe, uwarunkowania geologiczne i inne, natomiast w pierwotnym programie przy trzech lokalizacjach zakładamy 30 proc. udziału energetyki jądrowej w całym miksie energetycznym - podkreśliła minister.

Koszty budowy

Premier Mateusz Morawiecki poinformował między innymi o orientacyjnych kosztach budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. 

- Orientacyjną sumę, bo ona na tym etapie jest dziś potrzebna, trzeba podać, to jest do ok. 20 mld dolarów, czyli kwota sięgająca 90-100 mld zł. Sposobów finansowania może być kilka i my dziś na Radzie Ministrów szczegółowo o tym rozmawialiśmy, natomiast na tym etapie ważne jest, żebyśmy mieli zabezpieczenie finansowe na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest - powiedział premier.

Wsparcie dla budowy SMR-ów

- Chcemy oprzeć się o nasze źródła, źródła odnawialne, o energetykę jądrową - dodał także premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że "poważne państwo musi też inwestować w nowoczesne technologie".

- Chciałbym (...) przekazać ogromne wsparcie rządu dla mniejszej energetyki jądrowej - to są SMR-y czy MMR-y - zadeklarował.

Stwierdził, że są technologie, co do których "spółki Orlen, PGE, KGHM już toczą rozmowy z partnerami technologicznymi w krajach zachodnich".

- Jesteśmy gotowi rozwijać te technologie z tymi partnerami, nadać im impuls, nadać im siłę finansową, po stronie partycypacji ze strony państwa - powiedział premier.

Według szefa rządu nowoczesne technologie zapewniające bezpieczeństwo "stają się najwyższym priorytetem na agendzie rządu RP". 

Rada Ministrów przyjęła w środę uchwałę dotyczącą realizacji projektu jądrowego we współpracy z amerykańską firmą Westinghouse.

Czytaj także:

PAP/PAP Biznes/IAR/PR24.pl/mk/kor