Na stronach wykazu prac legislacyjnych rządu opublikowano informację na temat projektu uchwały Rady Ministrów ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w RP.
Zgodnie z tym projektem rząd wyrazi zgodę dla raportu koncepcyjno-wykonawczego ws. budowy elektrowni jądrowej, który został przygotowany na podstawie polsko-amerykańskiej umowy ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Została ona podpisana w 2020 roku.
Preferowana lokalizacja przez USA
Jak napisano w wykazie prac legislacyjnych rządu, projekt przewiduje "wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa".
W wykazie poinformowano ponadto, że innym kluczowym elementem projektu uchwały jest też uznanie konieczności przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej - bez wskazania na tym etapie technologii.
Spółka nadzorująca
Uchwała ma też zobowiązać ministra właściwego ds. energii oraz podmiot nadzorujący spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do podjęcia działań na rzecz realizacji budowy i eksploatacji wielkoskalowych elektrowni jądrowych.
W projekcie znalazł się zapis zobowiązujący ministra właściwego ds. finansów publicznych do współdziałania m.in. z ministrem właściwym ds. energii, w celu "zapewnienia finansowania budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej w sposób umożliwiający obniżenie cen energii elektrycznej i biorąc pod uwagę interes odbiorców końcowych".
Zgodnie z projektowaną uchwałą, minister właściwy ds. zagranicznych przekaże Amerykanom notę dyplomatyczną informującą o akceptacji CER (Concept Execution Report), czyli szczegółową mapę drogową budowy reaktorów jądrowych wykorzystujących amerykańską technologię.
Budowa elektrowni jądrowych w Polsce została określona w długoterminowej strategii energetycznej państwa - Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), która została przyjęta w lutym 2021 r. Uchwała umożliwi realizację celu rządowego programu wieloletniego pn. "Program polskiej energetyki jądrowej" (PPEJ), którego aktualizacja została przyjęta w październiku 2020 r. Zakłada on budowę od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej w oparciu o sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III i III+, w tym oddanie pierwszego bloku jądrowego w Polsce do 2033 r.
Budowa ruszy za 4 lata
Budowa elektrowni ruszy prawdopodobnie w roku 2026. Pierwszy blok elektrowni jądrowej ma zostać uruchomiony w roku 2033. Zgodnie z polskim programem energetyki jądrowej później co 2-3 lata mają być wdrażane kolejne bloki.
Na razie jednak czas na przygotowania formalne: - W tej chwili rozpoczynają się wszystkie procedury związane z decyzjami środowiskowymi" - wyjaśniał wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller: "w ciągu dziesięciu lat polska chce mieć co dwie elektrownie jądrowe, a w dalszej perspektywie - trzy".
Wiadomo już, że drugi obiekt, w wielkopolskim Pątnowie, ma wybudować firma z Korei Południowej. W poniedziałek w Seulu podpisany został list intencyjny w tej sprawie.
Wicepremier Jacek Sasin mówił na miejscu, że elektrownie atomowe to element bezpieczeństwa państwa. - Wydarzenia ostatnich miesięcy unaoczniły nam jak to bezpieczeństwo jest ważne - podkreślił.
Czytaj także:
PAP/IAR/PR24.p/mk/pp