more_horiz
Wiadomości

Jazda po alkoholu, obraza uczuć, znieważenie. Przypominamy, którzy politycy zasłaniali się immunitetem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 12:05
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie projektów zmiany m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów. Warto przy tej okazji przypomnieć kilka najgłośniejszych afer, kiedy polityków nie można było pociągnąć do odpowiedzialności karnej, bo chronieni są immunitetem. To między innymi afera korupcyjna dotycząca marszałka Tomasza Grodzkiego czy sprawa obrażania uczuć religijnych przez poseł Joannę Scheuring-Wielgus.
Głośne sprawy w których immunitet chronił polityka
Głośne sprawy w których immunitet chronił polityka Foto: PAP/Tomasz Gzell,Radek Pietruszka

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom opinii publicznej, bo większość Polaków jest za zniesieniem formalnego immunitetu, a bez zgody Sejmu nie można pociągnąć posła, senatora [do odpowiedzialności] za przestępstwa - mówił szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast. 

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie projektów zmian konstytucji oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów. Zniesiony zostanie immunitet formalny, a pozostawiony będzie wyłącznie immunitet materialny.

Warto dodać, że aktualnie to Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

"Afera kopertowa" z udziałem marszałka Grodzkiego. Senator chroniony immunitetem

Wciąż głośną i bulwersującą sprawą pozostaje śledztwo w sprawie korupcji w szpitalu Szczecin-Zdunowo w okresie, kiedy placówką kierował prof. Tomasz Grodzki. 

Uchylenia immunitetu marszałka Grodzkiego domaga się Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która w grudniu ub. roku skierowała wniosek w tej sprawie. Według prokuratury Grodzki, pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, przyjął korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich w zamian za świadczenie usług medycznych.

Marszałek Senatu nie chce zmierzyć się z relacjami kilkudziesięciu poszkodowanych osób, nazywając je pomówieniami, i zasłania się swoim parlamentarnym immunitetem. Kilka miesięcy temu za pozostawieniem immunitetu marszałkowi zagłosowali też senatorowie.

Inną bulwersującą sprawą było też wystąpienie Grodzkiego w marcu tego roku skierowane do ukraińskiego parlamentu. Chodzi o skandaliczną wypowiedź o "finansowaniu przez Polskę zbrodniczego reżimu Putina".

Obrażanie uczuć religijnych. Poseł chroniona przez immunitet

Toruńska prokuratura chce oskarżyć poseł Lewicy Joannę Scheuring-Wielgus o to, że 20 października 2020 r. w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Toruniu złośliwe przeszkadzała w wykonywaniu aktu religijnego, "znieważając jednocześnie miejsce przeznaczone do wykonywania obrzędów religijnych i obrażając uczucia religijne innych osób".

Poseł pojawiła się w tym kościele wraz z mężem podczas mszy. Oboje stanęli przed ołtarzem, trzymając transparent: "Kobieto możesz sama decydować" oraz "Kobiety powinny mieć prawo decydowania, czy urodzić, czy nie".

Żeby prokuratura mogła działać w tej sprawie, konieczne było głosowanie w Sejmie. Ostatecznie immunitet poseł Lewicy został uchylony.

Scheuring-Wielgus odniosła się do zarzutów prokuratury. Jak mówiła, to nie ona, ale księża i politycy PiS wprowadzili politykę do kościołów. Oświadczyła, że jej działania były jedynie odpowiedzią na zachowania księży.

Czytaj także:

Jazda po alkoholu na rowerze. Za kontrolę alkomatem podziękuję, bo mam... immunitet 

Pod koniec czerwca z kolei media informowały, że poseł KO Franciszek Sterczewski jechał rowerem po spożyciu alkoholu, a w czasie policyjnej kontroli odmówił badania alkomatem, zasłaniając się immunitetem.

Poseł przeprosił na Twitterze za swoje zachowanie i poinformował, że w związku ze swoją "nieprzepisową jazdą na rowerze" wysłał zgłoszenie na policję. Zadeklarował dobrowolne uchylenie immunitetu celem pociągnięcia do odpowiedzialności. Obiecał też wpłacić 5000 zł na rzecz fundacji pomagającej ofiarom wypadków drogowych.

Sławomir Nitras i naruszenie nietykalności cielesnej

To nie koniec afer z immunitetem w tle. Również w tym roku Sejm nie uchylił immunitetu posłowi Koalicji Obywatelskiej Sławomirowi Nitrasowi. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła warszawska prokuratura, która chciała postawić politykowi zarzuty.

Chodzi o znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej poseł PiS Iwony Arent (miało do tego dojść 4 października 2018 r.), naruszenie 2 lipca 2020 r. w Warszawie nietykalności cielesnej wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety oraz stosowania tydzień później, 9 lipca, w Ciechanowie przemocy wobec reportera TVP Info Miłosza Kłeczka.

Nitras przekonywał podczas obrad Sejmu, że nie popełnił żadnego z zarzucanych mu czynów, a wniosek uważa za motywowany politycznie.

Parasol ochronny

Zgodnie z konstytucją immunitet formalny chroni posła lub senatora przed pociągnięciem do odpowiedzialności karnej bez zgody Sejmu lub Senatu. Obejmuje on wszystkie czyny popełnione przez parlamentarzystę, w szczególności czyny inne niż wynikające z wykonywania mandatu, i rozciąga się na całe postępowanie karne.

Parlamentarzystę chroni też immunitet materialny - stanowiący, że nie może on być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego (np. wystąpienia w parlamencie, sposób głosowania, zgłaszane inicjatywy ustawodawcze) - ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu.

Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów (przy pełnej frekwencji jest to 307 głosów) oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Paweł Szrot szef Gabinetu Prezydenta RP w Programie 3 Polskiego Radia odnosząc się do projektów zmiany m.in. konstytucji, które mają ograniczyć immunitet zarówno parlamentarzystów, jak i sędziów powiedział, że zmiana konstytucji to jest niezwykle poważna sprawa. Jak dodał "pan prezydent stoi na straży konstytucji" i w tej sytuacji potrzeba będzie bardzo wnikliwej analizy.

Zobacz: poseł PiS Jan Mosiński w Polskim Radiu 24

polskieradio24.pl/IAR, PAP

asp, kor

Zobacz także

Zobacz także