more_horiz
Wiadomości

"Dziękujemy za ochronę granicy RP". Wyjątkowy koncert dla wojska i służb mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2022 00:50
W Białymstoku odbył się w piątek koncert "Dziękujemy za ochronę granicy RP", organizowany przez MON. Wicepremier, szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podkreślał, że to podziękowanie dla żołnierzy, funkcjonariuszy oraz tych osób, które stanęły "murem za polskim mundurem".
Koncert Dziękujemy za ochronę Granicy RP
Koncert "Dziękujemy za ochronę Granicy RP"Foto: PAP/Artur Reszko

W koncercie, który miał miejsce w piątek wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej, wystąpili soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a gościnnie żołnierze raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto.

Nawiązując do Narodowego Święta Niepodległości, wicepremier i szef resortu obrony Mariusz Błaszczak podkreślał, że 11 listopada to dzień wspominania bohaterów i pokoleń Polaków, którzy "nie wyrzekli się dążenia do tego, żeby Polska była niepodległa". - Mimo zaborów, mimo krwawo tłumionych powstań narodowych, rusyfikacji, mimo germanizacji, zawsze dążyli do tego, żeby Polska była wolna - mówił.

- Oddając im hołd, pamiętamy o dzisiejszych bohaterach. O współczesnych obrońcach naszej ojczyzny, o żołnierzach WP, funkcjonariuszach SG, policjantach, funkcjonariuszach innych służb mundurowych. Dziękujemy wam za waszą odwagę, za obronę polskich granic. Jesteśmy wdzięczni - powiedział Błaszczak.

Przypomniał, że jako szef MON wprowadził (decyzją z połowy października) znak specjalny "Za ochronę granicy Rzeczpospolitej Polskiej".

"Agresja Rosji pokazała nam, jak ważne jest bezpieczeństwo"

Zwracając się do żołnierzy, minister mówił, że ich służba nie należy do łatwych. - Jesteśmy pewni, że wy, stojąc na straży naszego bezpieczeństwa, jesteście przekonani, że macie rację i odczuwacie nasze wsparcie, nasz szacunek. Jesteście nam potrzebni, potrzebna jest wasza służba, profesjonalizm, odwaga i siła - powiedział Mariusz Błaszczak.

Wicepremier dziękował rodzinom żołnierzy, ale też - za udzielane wojsku wsparcie - mieszkańcom przygranicznych miejscowości i lokalnym samorządom. - Nawet najdrobniejsze gesty mają znaczenie, to gesty solidarności, gesty życzliwości - mówił.

Mariusz Błaszczak dziękował też osobom, które zareagowały - jak to ujął - "wtedy, kiedy polscy żołnierze byli atakowani". - To z przykrością muszę powiedzieć, również z tej polskiej strony. Wtedy bardzo wielu Polaków, dominująca większość Polaków, stanęła jednak murem za polskim mundurem, dziękuję wam za to - powiedział.

Dziękował też wojskom sojuszniczym obecnym w Polsce. - Razem jesteśmy silniejsi - mówił do obecnych na sali żołnierzy z innych krajów NATO.

- Agresja Rosji na Ukrainę pokazała nam, jak ważne jest bezpieczeństwo, jak ważne jest to, żeby o bezpieczeństwo dbać skutecznie. Wspieramy Ukrainę, od wieków znamy Rosję, znamy jej wielki apetyt. Dlatego uszczelniamy granice, dlatego rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, wyposażamy je w nowoczesną broń, rozbudowujemy infrastrukturę wojskową, w tym - a może przede wszystkim - we wschodniej części naszego kraju, powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe, wzmacniamy w ten sposób odporność RP, odstraszamy agresora - dodał.

Zobacz także:

Twarda ochrona granic

Ministerstwo Obrony Narodowej przypomniało w komunikacie, że od połowy ub. roku, gdy rozpoczął się kryzys migracyjny na granicy z Białorusią, w jej ochronie brało udział kilkanaście tysięcy żołnierzy wojsk operacyjnych i WOT. Żołnierze budowali też na tej granicy tymczasową zaporę z drutu ostrzowego (obecnie zastąpioną przez stalowe ogrodzenie), a w pracach inżynieryjnych WP było wspierane przez sojuszników z Estonii i Wielkiej Brytanii.

Od początku listopada polskie wojsko wzmacnia ochronę granicy z obwodem kaliningradzkim. Tam też powstaje zapora, w której budowę są zaangażowani żołnierze jednostek inżynieryjno-saperskich.

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

jp/IAR/PAP/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także