more_horiz
Wiadomości

Czeka nas zmiana pogody. Sprawdź, kiedy przyjdzie zima i jaka będzie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 13:47
Synoptycy są niemal pewni, że już w czwartek do Polski przyjdzie zima. Zdaniem IMGW pogoda będzie typowa dla tej pory roku i zarówno średnie miesięczne temperatury powietrza, jak i miesięczne sumy opadów atmosferycznych w całym kraju powinny mieścić się w granicach normy wieloletniej.
Synoptycy przewidują zię typową dla historii tej pory roku w Polsce
Synoptycy przewidują zię typową dla historii tej pory roku w PolsceFoto: Lukasz Pawel Szczepanski/ Shutterstock

Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na grudzień 2022 r. - marzec 2023 r. wskazuje, że pogoda w miesiącach zimowych będzie podobna do tej z ubiegłych lat - wynika z przewidywań IMGW.

Najzimniej na południu w Suwałkach

W grudniu najzimniej ma być w Zakopanem. Średnia temperatura ma być ujemna, do minus 3 stopni Celsjusza. Mrozu nie muszą się obawiać mieszkańcy zachodniej Polski. W Szczecinie średnia może wynieść nawet 3 stopnie na plusie.

W styczniu temperatury też mają się mieścić w zakresie średniej z trzydziestu lat (1991-2020). Wyższe niż zazwyczaj są jednak prognozowane opady w północnej Polsce. W Koszalinie może to oznaczać od 6 cm na metr kwadratowy. Także w Gdańsku, gdzie zazwyczaj opady są niższe niż w innych miastach, ma porządnie popadać.

Luty ponoć niczym nas nie zaskoczy. Polskim "biegunem zimna" mają pozostać Suwałki, a szczecinianie mogą się spodziewać lekko dodatnich temperatur.

Wiosna przyjdzie przed czasem

Prawdziwym zaskoczeniem ma być dopiero marzec. IMGW prognozuje, że atmosferyczna wiosna wyprzedzi kalendarzową i w całym kraju będzie cieplej niż zwykle, choć deszczowo.

»Więcej informacji o warunkach drogowych znajdziesz na stronach Polskiego Radia Kierowców«

Na pierwszy atak zimy musimy być przygotowani już w połowie tygodnia. "Od czwartku zmiana pogody, będzie więcej słońca, ale chłodno. Temperatura spadnie poniżej zera i na północy kraju może pojawić się deszcz ze śniegiem i śnieg" - poinformował IMGW.


Posłuchaj
00:49 zima na okeciu spec pszoniak 12009820_1.mp3 Warszawskie lotnisko na Okęciu gotowe na zmianę pogody. 24 października ruszyła akcja Zima - relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl,kor

Zobacz także

Zobacz także