Wręczenie nagród Primus in Agendo. "Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych misji"
"Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji, jakich można się podjąć" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg podczas uroczystości wręczenia nagród Primus in Agendo.
2022-11-14, 14:30
W Pałacu Staszica w Warszawie w poniedziałek odbyła się uroczystość wręczenia nagród Primus in Agendo i wyróżnień za osiągnięcia w zakresie deinstytucjonalizacji i rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej.
"Idea rodzicielstwa zastępczego to jedna z najszlachetniejszych życiowych misji, jakich można się podjąć, i nigdy tego nie ukrywałem: jedna z niezwykle mi bliskich" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości, odczytanym przez minister rodziny i polityki społecznej Marlenę Maląg. Wskazał, że "każde dziecko potrzebuje bezwarunkowej miłości, akceptacji i rodzinnego ciepła, nie każde ma jednak szczęście od urodzenia wzrastać w rodzinie, która obdarza je tym, co niezbędne do godnego życia i rozwoju".
Zwracając się do uczestników uroczystości, Morawiecki podkreślił, że wykonują zadania, które nie sposób przecenić.
"Wasza praca daje szanse na obdarzenie dzieci miłością i szacunkiem, budowanie w nich wiary we własne siły i po prostu lepszą przyszłość. Niesiecie też bezcenną pomoc w walce z ich często traumatycznymi doświadczeniami. Serdecznie za to wszystko dziś za to uhonorowanym dziękuję" - napisał. "Z pewnością mamy świadomość, że miłość do dzieci i dojrzałego rodzicielstwa nie da się zapisać ustawowo, ale wiemy także, że należy tworzyć rozwiązania wspierające tych, którzy za cel swoich działań obrali dobro dziecka i rodziny" - zaznaczył.
REKLAMA
Programy prorodzinne
- Troszczymy się o polskie rodziny, poprzez wszystkie działania, które są intensywnie podejmowane od siedmiu lat - wskazała szefowa MRiPS. Wymieniła programy: "Rodzina 500+", "Dobry start", świadczenie matczyne, "Maluch plus", rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie opieki żłobkowej. - To są programy, to są konkretne działania w materii finansowego wsparcia rodzin, ale bardzo ważne jest tworzenie dobrego klimatu wokół rodzin - powiedziała Maląg.
- Tak jak pan premier napisał, nie wszystkim dzieciom jest dane wychowywać się w swojej rodzinie biologicznej, różne są sytuacje - zaznaczyła minister.
Wskazała na intensywne działania, w tym MRiPS, które mają poprawiać sytuację tych dzieci. Podkreśliła, że ważne jest, że obecnie już blisko 80 proc. dzieci przebywa w rodzinnej pieczy zastępczej. Jak mówiła, istotne są dobre rozwiązania wprowadzone w ustawie o pieczy zastępczej, z myślą przede wszystkim o dobru dziecka. Według Maląg to jasny i czytelny sygnał, że idziemy w kierunku dezinstytucjonalizacji pieczy zastępczej i stronę rodzinnej pieczy zastępczej.
Wcześniej podczas odczytano listy do uczestników uroczystości, skierowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i marszałek Sejmu Elżbietę Witek.
REKLAMA
ZOBACZ: Dwukrotnie wzrosną wynagrodzenia rodzin zastępczych. Barbara Socha wyjaśnia
PAP,pkur
REKLAMA