more_horiz
Wiadomości

Premier Morawiecki: apeluję do wszystkich Polaków, aby zachować spokój wokół tej tragedii. Bądźmy rozważni

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 00:05
Zakończyło się wystąpienie Mateusza Morawieckiego po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu. Premier poinformował, że została podjęta decyzja o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. Będzie się ono odbywało we wzmocniony sposób razem z sojusznikami.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Leszek Szymański

W oświadczeniu po pilnym posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w Przewodowie w pow. hrubieszowskim doszło do eksplozji, w której zginęło dwóch Polaków. Jak podkreślił szef rządu, myślami jest z rodzinami zmarłych, którym zostanie udzielona wszelka potrzebna pomoc.

Premier: prowadzimy konsultacje ws. art. 4. NATO

Następnie premier przedstawił decyzje rządu podjęte podczas specjalnego posiedzenia. - Zdecydowaliśmy o podniesieniu gotowości bojowej wybranych oddziałów Polskich Sił Zbrojnych, ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania przestrzeni powietrznej. To monitorowanie przestrzeni powietrznej odbywa się i będzie się odbywać we wzmocniony sposób razem z naszymi sojusznikami - mówił Mateusz Morawiecki.

Ponadto - jak zaznaczył szef rządu - trwają konsultacje z sojusznikami Polski "w zakresie potencjalnego użycia artykułu 4. Traktatu Waszyngtońskiego, czyli artykułu, który uruchamia konsultacje w ramach Paktu Północnoatlantyckiego". - Weryfikujemy przesłanki, które mogą służyć do tego, aby ten art. 4. został użyty - dodał.

Premier poinformował także o decyzji ws. wezwania ambasadora Rosji do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Pozostajemy też w stałym kontakcie z rządem Ukrainy. Pan prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Ja jestem w kontakcie z premierem Ukrainy - wskazał Mateusz Morawiecki.

Premier apeluje do Polaków i klasy politycznej

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że na miejscu tragedii w miejscowości Przewodów działają służby państwowe, w tym wojsko. - Chcę też powiedzieć, że wraz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji podnieśliśmy w stan podwyższonej gotowości wszystkie służby - funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, a także pozostałe służby, służby specjalne są również podniesione w stan podwyższonej gotowości - mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaapelował też do wszystkich Polaków, aby w obliczu tej tragedii zachować spokój. - Bądźmy rozważni, nie dajmy sobą manipulować - mówił premier. Podkreślił, że widział już w internecie najprzeróżniejsze komunikaty o wydarzeniach w woj. lubelskim.

- Naprawdę teraz musimy przede wszystkim kierować się powściągliwością i rozwagą. Musimy być rozważni i musimy opierać się wyłącznie na faktach - na tym, co wiemy, na tym, co wiedzą nasi sojusznicy. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zaapelował także do całej klasy politycznej w Polsce "o powściągliwość, o odpowiedzialność". - Musimy w tych trudnych momentach szczególnie pokazać Polakom jedność i pokazać, że rozumiemy, na czym polega polska racja stanu - mówił.

Pilne posiedzenie rządu

Premier pilne posiedzenie rządu zwołał "w związku z zaistniałą sytuacją kryzysową". Na terytorium Polski spadły dzisiaj dwie rosyjskie rakiety. Zginęło dwóch Polaków.

W związku z wydarzeniami na wschodzie Polski w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się posiedzenie Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Po spotkaniu w BBN-ie rzecznik rządu potwierdził eksplozje w powiedzie hrubieszowskim, jednak nie potwierdził, czy wynikły one z rosyjskiego ostrzału rakietowego.

Rosja przeprowadziła dzisiaj zmasowany rakietowy atak na Ukrainę z użyciem około 100 pocisków.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:30 Morawiecki IAR.mp3 Premier podczas oświadczenia wygłoszonego po nadzwyczajnym posiedzeniu rządu premier podkreślił, że Rada Ministrów zadecydowała o podjęciu trzech kroków (IAR)
Posłuchaj
00:32 Morawiecki IAR (2).mp3 Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o to, by nie poddawać się rosyjskim próbom dezinformacji (IAR)

Oświadczenie premiera Mateusza Morawieckiego:

IAR/twitter.com/jmo/kor

Zobacz także

Zobacz także