more_horiz
Wiadomości

Rada ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji powołana. Prezydent Duda: ma patrzeć w przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 12:37
Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Rada zebrała się na pierwszym posiedzeniu.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Przemysław Keler / KPRP / prezydent.pl

- Nauka wymaga systematycznego rozwoju i uwzględniania nowych trendów. Rada ds. nauki, szkolnictwa wyższego i innowacji to rada, która ma patrzeć w przyszłość - mówił prezydent Andrzej Duda na pierwszym posiedzeniu Rady ds. Szkolnictwa Wyższego Nauki i Innowacji.

- To jej zasadnicze zadanie, choć ważnym zadaniem jest też dokonywanie diagnozy stanu obecnego: czy dobrze rozwijamy innowacyjność, czy reforma szkolnictwa wyższego właściwie kształtuje model polskiej nauki – zaznaczył prezydent.

Praca na rzecz Rzeczypospolitej

Prezydent podziękował we wtorek w Warszawie członkom nowo powołanej Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji, że na zasadach pełnej dobrowolności i de facto wolontariatu podjęli pracę na rzecz Rzeczypospolitej.

Podkreślił, że "rozwój polskiej nauki dla rozwoju Polski jako takiej odgrywa znaczenie wręcz fundamentalne". - Nauki nie tylko w znaczeniu nauki jako działań badawczych, także nauki jako procesu nauczania, procesu edukacji młodzieży, już dorosłej, bo mówimy w tej chwili o szkolnictwie wyższym – dodał.

Niezbędna reforma

- Czy sytuacja jest dobra? Gdyby sytuacja była, to byśmy nie reformowali polskiej nauki. Sytuacja na pewno wymaga naprawy (...), nie wspominając już o tym, że sposób uprawiania nauki wymaga systematycznego rozwoju, uwzględniania nowych trendów i tego, co sama nauka wymyśliła – podkreślił prezydent.

- Rada jest częścią Narodowej Rady Rozwoju. Dla mnie jest radą, która ma patrzeć w przyszłość. To jest jej zasadnicze zadanie. Oczywiście bardzo ważnym zadaniem jest dokonywanie diagnozy stanu obecnego – zauważył.

Szereg zadań i pytań

Stąd – jak mówił – cały szereg zadań i pytań: czy dobrze rozwijamy innowacyjność, czy dobrze promujemy tych, którzy są innowacyjni, czy akty polityki innowacyjności i rozwoju w sposób właściwy realizują swe zadania i wreszcie czy reforma szkolnictwa wyższego, przeprowadzona w ostatnich latach w sposób właściwy kształtuje model polskiej nauki, czy wymaga istotnych korekt.

Jak mówił Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, jednym z pierwszych zadań stojących przed Radą będzie ocena funkcjonowania dotychczasowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Potrzebę zmiany przepisów sygnalizują różne środowiska akademickie.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki), weszła w życie w październiku 2018 roku. Wdrażanie jej przepisów trwało kilka lat.

Czytaj także:

pg,iar

Zobacz także

Zobacz także