more_horiz
Wiadomości

Dowód osobisty w XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 08:30
Chociaż Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych kojarzymy głównie z produkcją pieniędzy, to firma tworzy również zaawansowane technologicznie rozwiązania z zakresu usług bezpieczeństwa. Należą do nich e-dowód osobisty i aplikacja eDO App, które zapewniają wiarygodność danych w epoce gospodarki cyfrowej.
PWPW: tradycja i nowoczesność.
PWPW: tradycja i nowoczesność.Foto: Mat. prom. PWPW

Wiele osób uważa, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych to przede wszystkim producent doskonale zabezpieczonych banknotów oraz różnego typu drukowanych dokumentów takich jak banderole, świadectwa, dowody czy znaczki. Dużo w tym prawdy ale musimy pamiętać, że wraz z upływem czasu zapotrzebowanie rynku mocno się zmieniło. Dlatego dziś PWPW to również firma dostarczająca najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań z cyfrowego świata XXI wieku. Najważniejszymi produktami są e-dowód osobisty oraz rewolucyjna w swoich możliwościach aplikacja eDO App.

E-dowód to polski dowód osobisty z tak zwaną warstwą elektroniczną. Oprócz znanego nam doskonale plastikowego blankietu pełnego wyrafinowanych zabezpieczeń mamy także ukrytą w nim zaszyfrowaną kryptologicznie część elektroniczną. W środku schowany jest układ scalony połączony z anteną działającą w technologii NFC. Jest to ta sama technologia, która służy do płatności zbliżeniowych ale tu, dzięki pomysłowości inżynierów z PWPW, została wykorzystana w inny sposób. Dzięki temu taki dowód umożliwia potwierdzenie tożsamości właściciela dokumentu na odległość. Co więcej, umożliwia również zdalne przesyłanie popisu elektronicznego. Otwiera to olbrzymie, zupełnie nowe możliwości, dające posiadaczowi e-dowodu dostęp do kilkuset cyfrowych usług w najważniejszych urzędach w Polsce.

Dowód osobisty w XXI wieku. Dowód osobisty w XXI wieku.

W warstwie elektronicznej e-dowodu ukryte są wszystkie dane widoczne na blankiecie: imię, nazwisko, numer pesel, imiona rodziców, także nazwisko rodowe, informacje o wystawcy dowodu oraz terminie ważności dokumentu. Warstwa elektroniczna dodatkowo skrywa nasze kolorowe zdjęcie (na plastikowym blankiecie tradycyjnego dowodu fotografia jest czarno-biała) i odciski palców, ważne na przykład przy weryfikacji naszej tożsamości przez służby takie jak Policja czy Straż Graniczna.

Drugim ważnym produktem PWPW jest aplikacja eDO App. Można ją bezpłatnie pobrać na telefony z technologią NFC. Działa zarówno na smartfonach pracujących z systemem Android jak i iOS. Po zainstalowaniu takiego oprogramowania posiadacz e-dowodu może bez problemu uwierzytelniać się na odległość oraz korzystać z wielu innych najnowocześniejszych udogodnień oferowanych już przez banki, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze inwestycyjne, placówki medyczne czy też operatorów telekomunikacyjnych lub dostawców energii. Wszystko zdalnie bez ruszania się z naszego domu.

Artykuł sponsorowany

PWPW: tradycja i nowoczesność.

Zobacz także

Zobacz także