"Polski Ład dla kultury". Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

- Przedstawiamy kolejny bardzo duży program, który pozwoli przywrócić zabytkom ich dawny blask. Może to być nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

2022-11-23, 09:15

"Polski Ład dla kultury". Premier Morawiecki przedstawił szczegóły
Program odbudowy polskich zabytków. Konferencja premiera i ministra kultury. Foto: PAP/Leszek Szymański

Szef polskiego rządu podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poinformował o szczegółach rządowego programu odbudowy zabytków "Polski Ład dla kultury".

- Dziś razem z premierem Piotrem Glińskim mamy ogromną radość, aby przedstawić kolejny bardzo duży i ważny program odbudowy pamięci o polskich zabytkach, które z kolei mają odzyskać ten dawny blask. Często są one dumą lokalnych społeczności, często mogą być magnesem przyciągającym turystów - mówił premier.

Polski Ład dla kultury. "Praca przy zabytkach to inwestycja w gospodarkę lokalną"

Zwrócił uwagę na znaczącą liczbę zabytków, które popadają w ruinę. - Praca przy zabytkach to także inwestycja w gospodarkę lokalną. [...] Wyobraźmy sobie, że to mogą być kolejne tysiące, a jak niektórzy liczą, nawet ponad 10 tys. inwestycji w zabytki w całej Polsce. W budynki użyteczności publicznej takie jak szkoły, żłobki, przedszkola, domy kultury, remizy. Niektóre z nich są już dzisiaj zabytkami i niszczeją - mówił premier.

Jak podkreślił szef rządu, program "Polski Ład dla kultury" ma na celu przywrócenie blasku także budynkom w Polsce lokalnej. - Można będzie wypełnić aplikację Polski Ład. Inwestycja będzie finansowana z budżetu państwa do 98 proc. A więc wkład własny 2 proc. lub niewiele więcej. W trzech kategoriach: do 150 tys. jeden wniosek, 500 tys. drugi wniosek i 3,5 mln zł trzeci wniosek - powiedział.

REKLAMA

Posłuchaj

"Polski Ład dla kultury". Premier Morawiecki o szczegółach programu (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Premier Morawiecki: ten program pozwoli nam ujrzeć piękno Polski w każdym jej zakątku

Jak mówił premier, "ten program pozwoli nam ujrzeć piękno Polski w każdym jej zakątku". - Jest kwintesencją tego, w co wierzymy i co robimy - łączenie i szacunek dla tradycji, kultury i historii. Ale także inwestycja w teraźniejszość, w miejsca pracy i spojrzenie w przyszłość - dodał.

***

Muzeum powołano do życia w 2008 r. Teren instytucji obejmuje kilka obiektów; na kompleks, oprócz dworku Milusin, składa się również ogród historyczny, w którym znajduje się pierwszy dom Piłsudskich, oraz nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny.

Zlokalizowany w podwarszawskim Sulejówku dworek Milusin od 1923 r. pełnił funkcję domu rodzinnego Józefa Piłsudskiego. Przez trzy lata posiadłość była również miejscem pracy Marszałka.

Czytaj także:

Zobacz: konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego

IAR/PAP/pb/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej