Trzaskowski twierdzi, że Warszawa jest "zielonym miastem". Dane ws. kopciuchów mówią co innego
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział na konwencji programowej Platformy Obywatelskiej, że "Warszawa jest jednym ze stu zielonych miast w Europie". Okazuje się jednak, że stolica nadal ma problem z kopciuchami.
2022-11-24, 12:41
Rafał Trzaskowski, walcząc o fotel prezydenta stolicy w 2018 roku obiecał likwidację nieekologicznych pieców do końca 2020 r. - Będziemy walczyć z kopciuchami. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową - powiedział wówczas podczas jednej z konferencji prasowych.
Teraz polityk przekonuje, że Warszawa jest jednym ze stu zielonych miast w Europie. Okazuje się jednak, że w stolicy problem z kopciuchami wciąż jest aktualny.
Kopciuchy w Warszawie
Z danych przedstawionych przez stołeczny ratusz w lutym 2022 roku wynika, że w mieście wciąż pozostało wówczas do wymiany jeszcze 7627 kotłów bezklasowych lub palenisk na paliwa stałe. 479 "kopciuchów" znajduje się w budynkach należących do miasta. Władze deklarowały, że kotły z domów komunalnych zostaną całkowicie zlikwidowane do końca tego roku.
Aleksandra Grzelak z biura prasowego warszawskiego ratusza powiedziała pod koniec października, że "w większości dzielnic uda się wymienić wszystkie kopciuchy komunalne". Powiedziała, że władze miasta przewidują, iż pod koniec roku w eksploatacji pozostanie około 100 kopciuchów komunalnych.
REKLAMA
Piotr Siergiej z Warszawskiego Alarmu Smogowego przewiduje jednak, że w nowy, "zakazany" rok Warszawa wkroczy z ok. 4 tys. kopciuchów.
Od 1 stycznia 2023 wchodzi w życie zakaz używania kotłów bezklasowych, czyli kotłów poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani informacji w dokumentacji kotła. Kotły 3 i 4 klasy muszą za to zostać wymienione do 2027 roku. Jest to efekt uchwały antysmogowej, która obowiązuje mieszkańców Mazowsza.
Ratusz od nowego roku zapowiedział wzmożone kontrole użytkowników kopciuchów. Za palenie w nich grozi od 500 zł do 5 tys. zł kary.
dz/TVP3 Warszawa, IAR, PAP
REKLAMA