more_horiz
Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda: jeśli Niemcy nie przekażą patriotów Ukrainie, należy przyjąć je w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 17:02
Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że jeśli Niemcy nie przekażą baterii Patriot Ukrainie, sprzęt powinien trafić do Polski. "Z wielu punktów widzenia byłoby dobrze, gdyby baterie Patriot stały w pewnej odległości od polskiej granicy, bo wówczas chroniłyby terytorium Polski, naszych obywateli i część Ukrainy, ale jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas" - czytamy we wpisie głowy państwa.
Prezydent Duda: dobrze gdyby Patrioty stały w pewnej odległości od polskiej granicy
Prezydent Duda: dobrze gdyby Patrioty stały w pewnej odległości od polskiej granicyFoto: PAP/Radek Pietruszka

W kolejnym wpisie prezydent dodał, że "można wysłać na Ukrainę baterie Patriot bez obsługi z wojsk NATO". "UA od dawna o to prosi. Z pewnością zgodzi się na warunek ich ustawienia tak, by chroniły też państwo NATO, np. Polskę" - zaznaczył Andrzej Duda.

Według prezydenta, takie rozwiązanie jest możliwe. "Ale jeśli nie ma zgody na to, niech będą u nas i chronią" - dodał.

Niemcy proponują wyrzutnie Patriot

W niedzielę niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała, że jej kraj przekaże Polsce systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter.

W poniedziałek minister Mariusz Błaszczak podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponował, by system stacjonował w Polsce, przy granicy z Ukrainą. W środę jednak w rozmowie z PAP prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom i rozlokowali go na zachodzie Ukrainy. Zaznaczył przy tym, że to jego osobisty pogląd.

W związku z tym Mariusz Błaszczak argumentował dziś, że rozlokowanie Patriotów na zachodniej Ukrainie jest korzystne dla bezpieczeństwa południowo-wschodniej Polski, a o takie wsparcie przeciwrakietowe apelował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj także:

ZOBACZ: Przydacz: kolejne ataki na Ukrainę mogą spowodować destabilizację polskiej granicy

IAR/dn/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także