more_horiz
Wiadomości

Ceny gazu zostaną zamrożone. Premier: rząd przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 19:53
- Gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za MWh. Mrozimy też wysokość stawek dystrybucyjnych, aby zachować je na poziomie z tego roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wystąpieniu opublikowanym w piątek w mediach społecznościowych. Szef rządu dodał, że "Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie".
Morawiecki: Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie
Morawiecki: Polska ma jedną z najniższych cen gazu w EuropieFoto: PAP/Leszek Szymański

"Dzięki staraniom rządu PiS Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie" - napisał w piątek wieczorem na Facebooku premier. Z zamieszczonego w poście wykresu wynika, że średnia cena gazu dla gospodarstw domowych jest u nas "trzy razy poniżej średniej unijnej".

- Atak Rosji na Ukrainę doprowadził do całkowitej destabilizacji rynku energetycznego. Ceny gazu wystrzeliły do poziomu niespotykanego w historii. Konsekwencje wojny uderzają w kieszenie zwykłych obywateli. Wiem, że wiele rodzin ogrzewających swoje domy czy mieszkania gazem obawia się nadchodzących zimnych tygodni czy miesięcy. Obawy mają pracownicy szkół, żłobków, przedszkoli, domów opieki czy szpitali. Pragnę jednak państwa uspokoić - rząd stoi na posterunku i przygotował rozwiązania, które niosą ulgę w czasie putinflacji - powiedział premier w nagraniu na Facebooku.

Dodał, że po ustawach w sprawie dodatku węglowego, cen ciepła i cen energii przyszedł czas na to, żeby zabezpieczyć odbiorców gazu. Podkreślił, że ceny gazu nie mogą być zabójcze dla portfeli polskich rodzin i muszą być dostosowane do realnych możliwości gospodarstw domowych. - Dlatego gwarantujemy cenę dla paliw gazowych na poziomie nieco ponad 200 zł za MWh. Mrozimy też wysokość stawek dystrybucyjnych, aby zachować je na poziomie z tego roku. Przedsiębiorstwa energetyczne będą mogły skorzystać z rekompensat, a najbardziej wrażliwi odbiorcy otrzymają również refundację podatku VAT - stwierdził Mateusz Morawiecki.

"W Polsce uda się utrzymać jedne z najniższych cen gazu w Europie"

Ocenił, że dzięki rozwiązaniom, jakie przyjmuje rząd, w Polsce uda się utrzymać jedne z najniższych cen gazu w Europie. Przypomniał, że ceny gazu dla polskich rodzin i instytucji wrażliwych w 2022 r. zostały zamrożone.

- Robimy to również na przyszły rok - mimo wojny za naszą wschodnią granicą, mimo krytyki ze strony niektórych krajów i instytucji Unii Europejskiej. Dla nas najważniejsze jest dobro polskich obywateli i budżety polskich rodzin. Dziś rachunki za gaz płacone przez polskie rodzin są trzy razy niższe niż średnia w krajach Europy. Polskie rodziny płacą za gaz zdecydowanie mniej nie tylko od rodzin niemieckich czy francuskich, ale płacą mniej od rodzin na Litwie, Łotwie czy w Czechach - stwierdził premier.

Zaznaczył, że państwo musi wspierać obywateli w czasach kryzysu. - Nasz rząd nie zostawia ludzi samych sobie, bo tylko razem i tylko jeśli będziemy solidarni, możemy przetrwać ten trudny czas - powiedział Morawiecki. 

Błękitne paliwo tańsze jest tylko na Słowacji, w Chorwacji oraz na Węgrzech. Najwięcej płacą mieszkańcy Holandii (ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia UE), następnie Danii, Austrii, Włoszech, Estonii i Szwecji.

Zasada zamrożonej taryfy

Jak zapowiedziała w piątek szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa w 2023 roku taryfy na gaz dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie z 2022 roku. Projekt ustawy rząd ma przyjąć w najbliższych godzinach. Jedyną zmianą w stosunku do tegorocznych rachunków na gaz będzie przywrócenie 23 proc. stawki VAT. Obecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, VAT na gaz wynosi 0 proc.

Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy. Dodatkowo dla gospodarstw najuboższych będzie dodatek gazowy. - Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma - wyjaśniła.

Dodała, że będzie można się zwrócić do urzędu o zwrot równowartości VAT-u z każdego rachunku, "z zastrzeżeniem zachowania progu dochodowego".

Anna Moskwa przekazała, że uprawnionych do skorzystania ze wsparcia rządu, czyli ogrzewających się gazem i jednocześnie mieszczących się w progu dochodowym 1,5 tys. zł - 2,1 tys. zł., będzie około 300 tys. gospodarstw domowych.

Minister poinformowała ponadto, że koszt nowych rozwiązań gazowych to ok. 30 mld zł. - Całość ustawy to będzie około 30 mld zł, ona się składa z kilku pozycji. Z jednej strony będzie to rekompensata dla podmiotów, które będą dostarczały gaz, które kupują gaz po wyższej stawce. (...) Będzie to rekompensata między zatwierdzoną taryfą, bo Urząd Regulacji Energetyki zatwierdza taryfę, a tą stawką 200 zł, która jest stawką zamrożoną - powiedziała.

Dodała, że ma nadzieję, iż UE w grudniu zatwierdzi cenę maksymalną na gaz, co pozwoli na obniżenie cen błękitnego paliwa kupowanego przez europejskie państwa. Wskazała też, że tego rozwiązania Polska nie musi notyfikować w Komisji, bo mieści się we wszystkich ramach pomocy publicznej. 

Czytaj także:

dn/PAP/IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także