more_horiz
Wiadomości

Szczególna ochrona odbiorców gazu. Rząd przyjął projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 21:40
Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w roku 2023. Zgodnie z projektem w ramach tarczy energetycznej będą kontynuowane działania osłonowe dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu, w tym gospodarstw domowych. Rządowy projekt wpłynął już do Sejmu.
Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie odbiorców gazu ziemnego
Rząd przyjął projekt ustawy o ochronie odbiorców gazu ziemnegoFoto: Shutterstock/frenky362

Ceny gazu i usług dystrybucji mają w przyszłym roku pozostać na tym samym poziomie jak w roku 2022. Dla przedsiębiorstw energetycznych wprowadzony zostanie natomiast mechanizm rekompensat.

Najważniejsze rozwiązania proponowane w ustawie to wprowadzenie maksymalnej ceny za gaz na poziomie ok. 200 złotych za megawatogodzinę oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych.
Ceną maksymalną mają zostać objęci odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, jak również podmioty świadczące kluczowe usługi dla społeczeństwa, między innymi jednostki opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, szkoły i uczelnie oraz żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich

Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy. Najbardziej wrażliwym odbiorcom gazu, zużywającym go do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT. Będzie ona przysługiwała osobom spełniającym kryterium dochodowe dodatku osłonowego, czyli posiadającym dochód nie przekraczający 2100 złotych dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 złotych na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Czytaj także:

dn/IAR

Zobacz także

Zobacz także