more_horiz
Wiadomości

Wzmożone policyjne kontrole na drogach. Akcja "Bezpieczne Andrzejki"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:00
Policja rusza z akcją "Bezpieczne Andrzejki 2022". Podkomisarz Wioletta Szumska z Komendy Głównej Policji powiedziała w TVP Info, że większej liczby kontroli można się spodziewać nie tylko we wtorkowy wieczór i w środę rano, ale również podczas weekendu.
Policja apeluje o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, także pieszych
Policja apeluje o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, także pieszychFoto: Shutterstock/Grand Warszawski

Podkomisarz Wioletta Szumska na antenie TVP Info, przypomniała, że w przypadku wątpliwości, czy nasz stan pozwala na bezpieczne prowadzenie pojazdu, można na pobliskim komisariacie poprosić o wykonanie badania stanu trzeźwości. 

W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są andrzejki, będące dla wielu osób okazją do zorganizowania zabawy. Niektórzy jednak zdecydują się na świętowanie podczas tego weekendu i o nich nie zapomina policja.

- Wiele osób spędzi ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Apelujemy do kierujących pojazdami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Odpowiedzialność na drodze


Dodał, że kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach.

» INFORMACJI O SYTUACJI NA DROGACH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

- Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego, dlatego hasło "Piłeś? Nie jedź!" powinno przyświecać każdemu kierowcy, nie tylko w najbliższe dni, ale przez cały rok - podkreślił nadkom. Opas.

Nieświadoma nietrzeźwość

Przypominał, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. nieświadoma nietrzeźwość kierującego.

- Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Bywa tak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w jednostkach policji - poradził.

Elementy odblaskowe

Jeżeli zdecydujemy się - podkreślił - na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

- O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe, w taki sposób, by były widoczne dla innych użytkowników drogi - zaznaczył Opas.

Przytoczył też statystyki. Tylko w tym roku zatrzymano ponad 88 tysięcy nietrzeźwych kierowców (rok temu było ich ponad 84 tys.). Ponad 45 tysięcy z nich miało w organizmie 0,5 promila i więcej.

Posłuchaj
00:29 anjej.mp3 Podkomisarz Wioletta Szumska z Komendy Głównej Policji o andrzejkowych kontrolach drogowych (IAR)

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także